Dlaczego stawy bolą?

Istnieje wiele przyczyn bólu stawów. Część z nich jest związana ze stylem życia, część – z różnymi schorzeniami. Co przede wszystkim należy wiedzieć na temat bólu stawów?

Miejsca, w których może występować ból stawów

Ból stawów to dolegliwość, na którą skarżą się pacjenci w różnym wieku. Zapalny lub niezapalny, długotrwały lub chwilowy – ból stawów często utrudnia podstawowe czynności, a czasem jest nawet czynnikiem, decydującym o rezygnacji z ulubionych zajęć sportowych. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zlokalizowanego w obrębie stawów?

Otyłość i nadwaga

Ból stawów u osób otyłych lub z nadwagą jest często wynikiem nadmiernego obciążenia stawów. Zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta i rozsądnie zaplanowana aktywność fizyczna mogą pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Wzmożona aktywność fizyczna

Należy również pamiętać, aby nie przesadzić z częstością i intensywnością uprawiania sportu. Bez odpowiednich ćwiczeń rozciągających i odpowiedzialnego ułożenia planu treningowego, bardzo łatwo można doprowadzić do różnych urazów w obrębie stawów, które wymuszą rezygnację z ulubionej aktywności.

Septyczne zapalenie stawów

Jest wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. W septycznym zapaleniu stawów bardzo często czynnikiem etiologicznym jest np. gronkowiec złocisty lub paciorkowiec ropny.

Reumatoidalne zapalenie stawów

W wyniku przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów chrząstki, więzadła, ścięgna oraz kości są stopniowo uszkadzane. Choroba ta może atakować nawet narządy pozastawowe. Czynnikiem ryzyka, odpowiedzialnym za jej wystąpienie, często jest, między innymi, obciążenie genetyczne.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Niekiedy błędnie utożsamiana z reumatyzmem, choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) to najczęstsza choroba stawów, prowadząca do niesprawności układu ruchu.

Jeżeli ból stawów nie mija, należy pilnie skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić jego przyczynę i przepisze odpowiednie środki lub zaleci konkretne działania, pozwalające skutecznie zwalczyć bądź złagodzić ból.

Niezależnie od wieku, warto dbać o stawy, aby móc cieszyć się pełną sprawnością każdego dnia – bez dolegliwości bólowych.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.


Najnowsze porady

 1. Strefa aktywnych

  Bóle kolana przy chodzeniu po górach – sprawdź 3 możliwe przyczyny!

  Wszystkie pory roku stanowią dobry moment na górską wycieczkę. I choć zimowa wędrówka jest dużo bardziej wymagająca niż letni trekking, (…)

 2. Jak dbać o stawy

  Tabletki na stawy czy maść na stawy? Zobacz, co będzie dla Ciebie lepsze!

  Narzekasz na problemy ze stawami i szukasz sposobu, żeby się z nimi uporać? Jeśli tak, to być może udało Ci się już zrobić wstępny (…)

 3. Jak dbać o stawy

  Choroba zwyrodnieniowa stawów: jak ją rozpoznać? Poznaj 5 objawów!

  Choroba zwyrodnieniowa stawów to częsta diagnoza stawiana w gabinecie ortopedycznym. Jeśli od jakiegoś czasu narzekasz na problemy ze stawami (…)

 4. Strefa aktywnych

  Czy bieganie niszczy stawy?

  Bieganie źle wpływa na stawy. Bieganie niszczy kolana. Bieganie prowadzi do urazów i zwyrodnień stawów… Ile razy takie stwierdzenia zniechęciły (…)

Piascledine

Kup online