Jak zmotywować się do ćwiczeń? Do walki z chorobą zwyrodnieniową stawów!

Przeczytaj w 7 min

Chociaż choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu, to jednak nie oznacza, że nie da się spowolnić lub zahamować jej rozwoju. Jednym z ważnych elementów, zarówno zapobiegających, jak i zwalczających chorobę zwyrodnieniową stawów, jest aktywność fizyczna. Niestety – wiele osób nie potrafi zmotywować się do ruchu, ze względu na przyzwyczajenie do siedzącego trybu życia lub zbyt dużą masę ciała. Jak w takiej sytuacji znaleźć motywację do ćwiczeń? Jak zacząć regularnie ćwiczyć?


Ćwiczenia fizyczne  są dla niektórych osób powodem do irytacji – samo myślenie o nich wzbudza niechęć. Bo po co się właściwie męczyć? Jaki jest sens chudnięcia? Czy każdy człowiek musi być szczupły? Oczywiście nikt nic nie musi – ale powinien, dla swojego zdrowia i lepszej jakości życia. Ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta niestety często nie są traktowane jako ważny element higieny oraz równowagi psychofizycznej w ludzkim życiu. Postrzega się je jako karę i przeszkodę w prowadzeniu życia wygodnego, pełnego smakołyków i relaksu. Mało kto przed rozpoczęciem aktywności fizycznej zdaje sobie sprawę, że wysiłek może relaksować jeszcze lepiej niż odcinek ulubionego serialu lub wieczór przed komputerem. Jak zatem znaleźć swoją własną, najlepszą motywację do ćwiczeń? Jak motywować się do chudnięcia?

Dlaczego warto schudnąć?

Zdrowe i zadbane ciało nie dla każdego może być wystarczającym powodem do schudnięcia. Wiele osób potrzebuje dodatkowych argumentów do rozpoczęcia aktywności fizycznej oraz diety. Jakie są zatem najważniejsze powody, aby zrzucić dodatkowe kilogramy? Jak motywować się do schudnięcia? Dlaczego warto ćwiczyć i nie rezygnować z treningów?

1. Wysiłek fizyczny „oczyszcza duszę i ciało”

Marazm, apatia, znudzenie, złe samopoczucie, podenerwowanie… na te wszystkie stany istnieje proste lekarstwo, jakim jest właśnie wysiłek fizyczny. Nawet po krótkim spacerze, mimo zmęczenia, człowiek może mieć więcej energii i chęci do działania. Sport to doskonałe oczyszczenie dla organizmu i psychiki. Eliminuje stres, pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego oraz rozładować napięcie. Negatywne emocje szybko znikają chociażby podczas obcowania z naturą – w trakcie ćwiczeń na świeżym powietrzu.

2. Ćwiczenia pozwalają uzyskać i utrzymać szczupłą sylwetkę

Podstawowym elementem w walce o szczupłą sylwetkę są dieta i ćwiczenia fizyczne. Szczupłe ciało bez nadprogramowych kilogramów to szansa na zdrowe życie. Nadwaga i otyłość niestety zwiększają ryzyko zachorowania na wiele różnych chorób, w tym chorobę zwyrodnieniową stawów. Nadwaga i otyłość mogą również być przyczyną kompleksów, utrudniających kontakty międzyludzkie. Szczupła sylwetka często wiąże się także z mniejszym zmęczeniem podczas codziennych czynności i aktywności fizycznej

3. Ćwiczenia pozwalają na lepszą kontrolę swojego czasu

Rozpisanie w swoim terminarzu wizyt na siłowni i treningów pozwala na lepsze zaplanowanie całego dnia oraz tygodnia. Czas przeznaczony na oglądanie telewizji lub granie na komputerze rzadko kiedy jest ściśle kontrolowany. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku aktywności fizycznej – czas jest wykorzystywany produktywnie, dzięki czemu można uniknąć wrażenia marnowania bądź uciekania wolnego czasu, jak ma to często miejsce w przypadku domowego lenistwa. Przy każdym rodzaju treningu ważne jest precyzyjne określenie czasu ćwiczeń, dlatego rozsądne zaplanowanie wysiłku pozwala na lepsze zaplanowanie całego dnia.

4. Wysiłek fizyczny zwiększa jakość wypoczynku

Wiele osób po treningu jest w stanie lepiej odpocząć, niż w przypadku wielogodzinnego oglądania telewizji. Po osiągnięciu zmęczenia, niektórzy pacjenci przyznają nawet, że mogą cieszyć się snem lepszej jakości – głębszym i spokojnym. Po zmęczeniu organizmu, jego regeneracja następuje podczas snu, dlatego czas przeznaczony na sen jest bardzo ważny w życiu każdej aktywnej osoby. Więcej na temat wpływu treningu na sen można przeczytać w interesującym artykule pod tytułem: Wpływ treningu na sen.

5. Aktywność fizyczna to szansa na budowanie więzi międzyludzkich

Wizyta na okolicznej siłowni, zapisanie się na kurs tańca, wyjście na jogging… podczas tych wszystkich czynności dużo łatwiej nawiązać relacje z innymi ludźmi. Jest to świetna szansa zwłaszcza dla osób, które zmieniły swoje miejsce zamieszkania, na nawiązanie nowych znajomości. Wspólne zainteresowania i treningi mogą się okazać świetną szansą na poznanie nowych osób. To także lepsza motywacja do ćwiczeń – wspólne przygotowania do pierwszych maratonów, wspólne wyjazdy na górskie spacery i wspinaczki, wspólnie przemierzane długości basenów. To świetna alternatywa dla godzin spędzonych samotnie w domu.

6. Ćwiczenia fizyczne = endorfiny!

Chyba każdy słyszał o endorfinach – hormonie szczęścia, który wyzwalany jest między innymi podczas treningów. Endorfiny odpowiadają za poprawę humoru osoby ćwiczącej – właśnie dlatego, mimo trudnego i pochmurnego dnia, wystarczy przebiegnięcie kilku kilometrów, aby znów uśmiechnąć się szeroko i nawet zbagatelizować zmęczenie wywołane treningiem. Więcej na temat endorfin można przeczytać w ciekawym artykule: Endorfiny – sposób na dobry humor. Przypływ endorfin w wyniku owocnego treningu to zdecydowanie lepszy sposób na poprawę humoru niż zjedzenie tabliczki słodkiej czekolady.

7. Silne mięśnie to odciążenie dla stawów

Rozwinięte w wyniku treningów mięśnie pozwalają odciążyć stawy i wesprzeć ich funkcjonowanie, a także zwiększają ogólną wytrzymałość i kondycję. To świetna wiadomość dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, dla których odciążanie stawów powinno być jednym z priorytetowych działań. Silniejsze mięśnie to na przykład większe dystanse pokonywane na rowerze w jeszcze lepszym tempie. Silne mięśnie to również lepsza ochrona organów wewnętrznych. Warto, poza treningiem wyszczuplającym, postawić na rozwijanie swojej masy mięśniowej, najlepiej pod okiem doświadczonego trenera, aby uniknąć urazów mięśni oraz przetrenowania organizmu.


Wszystkie te powody powinny być dużą dawką motywacji, zwłaszcza dla osób, które mają słabe stawy – osłabione na przykład w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów. Zdrowe stawy i życie bez bólu stawów powinny być same w sobie ogromną motywacją do wysiłku fizycznego. Jeśli jednak to nie wystarcza, warto motywować się dodatkowo. Można to zrobić na kilka różnych sposobów.

Motywacja do ćwiczeń? Jak znaleźć motywację do treningu?

Aby dodatkowo motywować się do ćwiczeń, można na przykład założyć specjalny zeszyt i notować w nim swoje samopoczucie po treningu oraz opisywać efekty wykonywanych ćwiczeń: więcej siły, lepsza kondycja, mniejszy ból stawów, duże pokłady energii… Powrót do pozytywnych chwil oraz przypomnienie sobie o uzyskanych poprzez wysiłek fizyczny efektach, może być doskonałym czynnikiem motywującym do dalszej aktywności fizycznej.

Kolejnym dobrym sposobem na zmotywowanie się jest mierzenie swoich dawnych ubrań i przeglądanie zdjęć: zarówno zdjęć upragnionej, zdrowej sylwetki, jak i własnych zdjęć na których widać efekty ćwiczeń. Takie dobitne uświadomienie sobie własnych postępów oraz posiadanie określonego celu w formie wizualnej może sprawić, że motywacja będzie znacznie większa, a wyjście na trening nastąpi zdecydowanie szybciej.

Kolejnym czynnikiem motywującym może być… strach. Na niektórych strach działa naprawdę motywująco. Obawa o własne zdrowie oraz utracenie efektów ćwiczeń ze względu na zaprzestanie treningów może działać bardzo motywująco. Oczywiście we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek (również w aktywności fizycznej), jednak strach o utracenie zadowalających efektów bywa naprawdę dobrym powodem, aby nie odpuszczać zaplanowanej wizyty na basenie lub siłowni.

Nie można się poddawać!

Warto pamiętać, aby nie rezygnować z treningów. Wiele osób sięga po najpopularniejsze dziedziny sportu i męczy się, próbując je uprawiać. Zawsze należy dopasować aktywność fizyczną do siebie i swoich potrzeb. Niektórym może nie odpowiadać suszenie włosów po basenie zimą, innym bieganie w upalne, letnie dni, a jeszcze innym może przeszkadzać tłok na pobliskiej siłowni. Część osób preferuje sporty indywidualne, inni lepiej odnajdują się w grupie podczas uprawiania sportów zespołowych. Podstawą jest znalezienie idealnej aktywności fizycznej dla siebie – nie można zrażać się po pierwszych próbach, niemniej jednak nie można także brnąć w daną dyscyplinę, pomimo absolutnego braku radości z ćwiczeń. Oczywiście nie należy też szukać wymówek, odrzucając większość dyscyplin i nie dając sobie szansy na polubienie danego sportu. Ważne jednak, aby dostosować rodzaj uprawianej aktywności fizycznej do swoich upodobań, trybu życia oraz charakteru.

O czym jeszcze pamiętać, szukając motywacji co ćwiczeń?

Na pewno warto jest posłuchać osób, które są wprawione w danej dyscyplinie sportu lub mają doświadczenie w prowadzeniu treningów – tacy ludzie mogą być istną skarbnicą motywacji. Nie tylko są żywym dowodem na efekty danych ćwiczeń, lecz także mogą pomóc w przezwyciężeniu początkowych trudności – w końcu każdy kiedyś dopiero zaczynał swoją przygodę z konkretnymi ćwiczeniami. Świetnym rozwiązaniem jest zapisanie się do klubu treningowego lub skorzystanie z treningu pod czujnym okiem zawodowca. To z pewnością pomoże wyeliminować pewne błędy w ćwiczeniach i niewłaściwą postawę, czego trudno jest już się oduczyć na wyższym stopniu zaawansowania.

Trening z doświadczonym ekspertem to zdrowy trening i szansa na lepsze zrozumienie sensu konkretnych czynności podczas wykonywanych ćwiczeń. Warto dać sobie szansę na „zarażenie się” pasją do ćwiczeń od tych osób, które już zdążyły pokochać dany sport, zwłaszcza że jeszcze jakiś czas temu na pewno również walczyły z podobnymi obawami i stawiały dopiero swoje pierwsze kroki w danej dyscyplinie sportu.