Jazda na nartach a ból stawów. Czy jeżdżenie na nartach ma wpływ na problemy ze stawami?

Przeczytaj w 7 min

Zima trwa, a sezon na ferie zimowe dopiero się rozpoczął: wiele osób z pewnością zdecyduje się na rodzinny wyjazd na narty, podczas którego regularnie będzie szusować po ośnieżonych stokach nawet przez kilka godzin dziennie. Ale czy zimowy wypad na narty może być zagrożeniem dla stawów? Jak jazda na nartach wpływa na stawy? I czy ból stawów podczas jazdy na nartach może być niebezpieczny?


Możliwość uprawiania jazdy na nartach jest dla wielu osób jedną z największych zalet zimy. Stoki pokryte puchem wręcz przyciągają miłośników nart z całej Polski w góry, przynajmniej raz w roku, w czasie ferii zimowych. Ale czy zwolennicy jazdy na nartach powinni wziąć pod lupę swoje stawy? Czy jazda na nartach może się wiązać z bólem stawów, a szczególnie z bólem kolan?

Brak przygotowania do jazdy na nartach: narty a problemy ze stawami

Należy pamiętać, że uprawianie sportów (zwłaszcza sportów ekstremalnych) oraz urazy stawów, spowodowane uprawianiem sportu, są jednym z czynników ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów – najczęstszej choroby układu ruchu, zwanej także osteoartrozą. Wiele osób, które wyjeżdżają zimą na narty, przez cały rok unika uprawiania sportu: niewiele z osób jeżdżących na nartach regularnie trenuje i przygotowuje się fizycznie do wyjazdu w góry. W momencie wyjazdu na ferie, pasjonaci nart zapominają, że ich organizm nie jest przystosowany do całodziennego szusowania po stoku. Zaczynają od razu od intensywnego wysiłku i nawet przez kilka godzin, bez właściwego przygotowania, jeżdżą na nartach po trasach o różnych stopniach trudności, obciążając swoje stawy i wysilając swój organizm. To jeden z podstawowych błędów. Dlaczego? Brak odpowiedniego przygotowania do jazdy na nartach i przeciążanie stawów może doprowadzić do bólu stawów, a zwłaszcza bólu kolan i problemów ze stawami.

O tym, jak należy prawidłowo przygotować się do jazdy na nartach przed wyjazdem w góry, można przeczytać w interesującym artykule: Przygotowanie stawów do jazdy na nartach.

Ból kolan i urazy kolan podczas jazdy na nartach. Jak jazda na nartach może wpływać na stawy?

Podczas jazdy na nartach szczególnie narażone są nasze łąkotki, chrząstki stawowe oraz więzadła (a zwłaszcza więzadło poboczne przyśrodkowe i krzyżowe przednie, które znajdują się w stawie kolanowym). Łatwo również o skręcenie stawu, w tym stawu skokowego. Jazda na nartach, choć wydaje się bardzo prosta i intuicyjna, jak każdy inny sport powinna być uprawiania rozsądnie i z odpowiednim przygotowaniem, zwłaszcza kondycyjnym, Przed rozpoczęciem jazdy na nartach bardzo ważna jest odpowiednia rozgrzewka, o czym zapomina wielu pasjonatów nart, od razu wsiadając na wyciąg i zjeżdżając ze stoku. Więcej na temat bólu kolan i bólu stawów w wyniku jazdy na nartach można przeczytać w ciekawym tekście: Jazda na nartach a ból kolan – uwaga na kontuzje!

Professional skier after crash accident on skiing resort slope – Winter sport emergency concept with athlete needing help assistance on dramatic trouble situation – Warm sunny afternoon color tones

Upadki i zderzenia z innymi narciarzami na stoku: jak bezpiecznie uprawiać jazdę na nartach?

Wiele osób na stoku zapomina również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nie tylko zjeżdżając w ryzykowny sposób (np. ze zbyt dużą prędkością), lecz także bagatelizując istotę ochronnych elementów ubioru, takich jak spodnie z ochraniaczami na kolana, usztywniane rękawiczki (szczególnie polecane również snowboardzistom), czy też kask. Warto pamiętać, że kask jest obowiązkowym elementem wyposażenia na stoku w wielu krajach: dotyczy to szczególnie dzieci, jednak nikt nie powinien lekceważyć konieczności jeżdżenia na nartach w kasku ochronnym. Co więcej, wiele osób błędnie myśli, że buty narciarskie stanowią doskonałą ochronę dla nóg narciarza – jednak w miejscu zakończenia buta narciarskiego także dochodzi do złamań, a sam but nie jest całkowitą gwarancją bezpieczeństwa dla stawów.

O czym jeszcze należy pamiętać na stoku, aby zminimalizować ryzyko wypadku i uszkodzenia stawu?

Na stoku absolutnie nie można jeździć pod wpływem alkoholu, trzeba także zwracać uwagę na innych narciarzy, ponieważ bardzo łatwo o zderzenie, które może doprowadzić do uszkodzenia stawu i innych, poważniejszych obrażeń stawów. Wiele osób jeździ z włączoną muzyką – tutaj także należy zachować zdrowy rozsądek, gdyż zbyt głośne dźwięki mogą sprawić, że nie usłyszymy zbliżających się narciarzy, a nawet czyjegoś wołania o pomoc. Ponadto należy pilnować, aby dzieci jeździły po stoku wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Stawy a narty: dlaczego jazda na nartach powoduje ból kolan i ból stawów?

Struktura stawów jest dosyć delikatna, a wraz z upływem czasu ulega osłabieniu: więzadła przestają być tak elastyczne, chrząstka stawowa ulega ścieraniu, zmniejsza się ilość i jakość mazi stawowej. Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej obciążanych stawów na co dzień, ale podczas codziennej aktywności mięśnie odpowiedzialne za ruchy w tym stawie są w stanie przejąć i zamortyzować większość obciążeń, przez co struktura stawu nie jest zagrożona. Jednak w momencie ekstremalnego wysiłku, jakim jest dla nich jazda na nartach, jeśli nie zostały odpowiednio przygotowane dietą i odpowiednimi ćwiczeniami, po prostu ulegają przeciążeniu, co może wywoływać ból i inne dolegliwości.

Technika jazdy na nartach a ból kolan: czy niewłaściwa jazda na nartach może powodować ból kolan?

Ucząc się jazdy na nartach, warto początkowo ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora, który nie tylko pomoże szybciej opanować technikę jazdy na nartach, lecz także wskaże ewentualne błędy i pomoże je wyeliminować. Niewłaściwa jazda na nartach, w której narciarz np. utrzymuje złą postawę i nieprawidłowo wykonuje ruchy podczas zjazdu, może być przyczyną bólu stawów i bólu kolan. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nie próbować samodzielnie, metodą prób i błędów, pierwszych zjazdów. Co więcej, osoby niedoświadczone w jeździe na nartach mogą być bardziej narażone na upadki i późniejsze kontuzje, a także mogą utrudniać jazdę innym narciarzom.

Przeciążanie stawów podczas jazdy na nartach, czyli narty a stawy – czy ból stawów można „rozjeździć”?

Nie tylko zbyt długi czas na stoku i zbyt duże liczby pokonywanych kilometrów mogą prowadzić do bólu stawów lub uszkodzenia stawów. Również błędne przekonanie, że „ból się rozjeździ” i ból kolan przeminie od zwiększenia intensywności jazdy, jest jednym z czynników wpływających na przeciążenie stawów i powstawanie kontuzji. Wielu narciarzy bagatelizuje problemy ze stawami myśląc, że jeśli przymkną oko na chwilowy ból stawów, to on sam zniknie pod wpływem wzmożonego wysiłku. Niestety zazwyczaj tak się nie dzieje, a zbyt intensywnie spędzony dzień w górach często okazuje się być jednym z ostatnich na stoku, z powodu uciążliwego bólu stawów.

W przypadku obawy o wystąpienie bólu stawów, a zwłaszcza bólu kolan, warto zapoznać się z naszym artykułem: Ćwiczenia na kolana z animacją. Należy pamiętać, że stawy zostały stworzone do pracy, dlatego ich odpowiednie przygotowanie do wysiłku powinno rozwiązać problem bólu kolan podczas jazdy na nartach.

Jazda na nartach a trudność trasy. Czy trudna trasa to większe obciążenie dla stawów? Czy trudny szlak narciarski może wywołać ból kolan?

Trasy narciarskie są odpowiednio oznakowane poziomem trudności. Im trudniejsza trasa, tym większy wysiłek należy włożyć w jej pokonanie. Aby uniknąć przeciążenia stawów i bólu stawów, warto wybierać trasy adekwatne do swoich umiejętności i stopniować sobie poziom trudności. Można także przez kilka pierwszych dni w górach przyzwyczajać się do wysiłku, aby pod koniec wyjazdu zamiast 2 prostych tras, pokonać jedną, trochę trudniejszą. Oczywiście bardzo ważne jest, aby nie popadać też w skrajności i po kilku dniach na oślej łączce nie wybrać się na najtrudniejszą trasę w danym regionie/ stoku.

Twarde narty a ból kolan i ból stawów. Czy twardość nart ma wpływ na stawy?

O tym, czy twardość nart ma związek z bólem stawów i obciążeniami stawów, ciągle dyskutują profesjonalni narciarze i amatorzy jazdy na nartach. Każda ze stron podaje argumenty zarówno za tym, że twarde narty i gorsza amortyzacja mają wpływ na stawy, jak i przeciwko tej tezie. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od wybranego sprzętu narciarskiego, bez odpowiedniego przygotowania fizycznego, prawidłowej techniki jazdy na nartach oraz dokładnej rozgrzewki, kontuzja kolana i ból stawów może wystąpić, wywołując dyskomfort i uniemożliwiając dalszą jazdę. Każdy narciarz powinien dobrać odpowiedni sprzęt dla siebie – najlepiej pod fachowym okiem doradców, zajmujących się doborem butów narciarskich i nart w profesjonalnych sklepach dla narciarzy. Zaznajomieni dokładnie z tematem jazdy na nartach fachowcy będą potrafili idealnie dobrać cały sprzęt narciarski do potrzeb i umiejętności jeżdżącego.

Czy osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów mogą jeździć na nartach?

Jazda na nartach to szczególnie przyjemny sport. Osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów, które chciałyby jeździć na nartach, powinny w pierwszej kolejności skonsultować się ze swoim lekarzem. Istotne jest, w obrębie którego dokładnie stawu wystąpiło zwyrodnienie, a także jaki jest ogólny poziom aktywności danego pacjenta i czy aktualnie cierpi na wzmożony ból stawów – zwłaszcza ból kolan. Nie jest powiedziane, że w chorobie zwyrodnieniowej stawów jazda na nartach jest całkowicie zabroniona i niemożliwa: o ile lekarz wyrazi zgodę, pacjent, po odpowiednim i precyzyjnym przygotowaniu, może się zdecydować na rekreacyjny wyjazd na narty: oczywiście z zachowaniem rozsądku przy wyborze trudności tras i spędzanych godzin na stoku.