Jedzenie, które nie sprzyja odchudzaniu

Przeczytaj w 7 min

Przechodząc na dietę, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, które produkty spożywcze mogą utrudniać cały proces odchudzania. Bardzo często to, co pozornie wydaje się zdrowe, może być źródłem zbyt wielu kalorii w diecie. Czego unikać podczas odchudzania? Które produkty mają dużo kalorii? Jakie dana wybierać, będąc na diecie?


Otyłość jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) jest natomiast najczęstszą chorobą układu ruchu, w wyniku której dochodzi przede wszystkim do upośledzenia funkcjonowania chrząstki stawowej (z kolei zadaniem chrząstki stawowej jest ułatwienie pracy stawu, minimalizowanie obciążeń i ochrona kości). Normalnie funkcjonująca chrząstka ulega stałym odkształceniom oraz ścieraniu. Natomiast w chorobie zwyrodnieniowej stawów, na skutek zbyt dużego obciążenia stawu, dochodzi do zakłócenia współistniejących procesów degradacji oraz odnowy chrząstki stawowej. Takie obciążenie może wywoływać właśnie zbyt duża masa ciała u osób z nadwagą lub otyłością. Ale co zatem jeść, żeby schudnąć i nie narażać swojego zdrowia na niebezpieczeństwo? Które produkty są najlepsze podczas diety?

Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Dieta to słowo, które wielu osobom kojarzy się negatywnie. Bardzo złe skojarzenie z dietą to z pewnością głodówka lub spożywanie niesmacznych potraw. Jednakże dieta to też świadomy sposób żywienia, który może pomóc nam zadbać o swoje zdrowie oraz wygląd. O tym, jak powinna wyglądać dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów pisaliśmy już w naszym artykule pod tytułem: Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów, dlatego tym razem chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na dania, które pozornie wydają się lekkie i niskokaloryczne, jednak w rzeczywistości nie zawsze takie są. Istnieje wiele potraw, które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie smacznych i zdrowych, choć nie są najlepszym wyborem żywieniowym. Mogą być istną pułapką dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, które starają się zgubić zbędne kilogramy. Ale na które konkretnie produkty powinniśmy zwracać uwagę? Czego unikać, będąc na diecie? Których potraw nie powinniśmy spożywać, odchudzając się?

Uważaj – te dania wcale nie są tak zdrowe, jak Ci się wydaje!

1. Nie wszystko z dopiskiem „wege” jest zdrowe

Istnieje wiele dań, które mogą wydawać się naprawdę zdrowe i lekkie, jednak w rzeczywistości są tak zwaną bombą kaloryczną. Możemy zaliczyć do nich między innymi słynny wegetariański falafel, podawany w wielu modnych barach vege. Jak to możliwe, że falafel wcale nie musi być lekką i zdrową potrawą? Jeśli danie jest określane jako wegańskie lub wegetariańskie, wiele osób automatycznie klasyfikuje je jako zdrowie i lekkie. To duży błąd, ponieważ dania bezmięsne także mogą być bardzo syte i tuczące – pizza wegetariańska wcale nie musi być lżejsza od pizzy z zawartością kurczaka.

Pyszne kotleciki falafel, smażone w głębokim tłuszczu, pełne mąki, zbyt dużej ilości soli i polane ciężkimi sosami bądź zapakowane w pokaźnych rozmiarów bułkę pszenną, wcale nie są dobrym wyborem dla osoby na diecie. Oczywiście wszystko zależy od sposobu przygotowania dania i wyboru ewentualnych dodatków, niemniej jednak przymiotnik „wegański” lub „wegetariański” przed nazwą potrawy albo lokalu, wcale nie jest gwarantem lekkiej i zdrowej kuchni, sprzyjającej odchudzaniu. W ciekawym artykule Focusa ten temat został opisany jeszcze szerzej: Dania z wegetariańskich barów – czy na pewno służą naszemu zdrowiu? Warto zapoznać się z tym tekstem i trochę bardziej krytycznym okiem spojrzeć na pozycje wegetariańskie w menu.

2. Płatki śniadaniowe i gotowe mieszanki musli, czyli słodka bomba na talerzu

Płatki śniadaniowe oraz gotowe mieszanki musli są szybkim sposobem na przygotowanie posiłku – wystarczy dodać je do mleka lub jogurtu, by uzyskać gotowe danie. Jednak czy jest to danie zdrowe?

W płatkach i gotowych mieszankach musli bardzo często, na wysokim miejscu w składzie (często drugim lub trzecim), znajduje się cukier, syrop glukozowo-fruktozowy oraz syrop kukurydziany, czyli substancje zdecydowanie niesprzyjające odchudzaniu. Zjedzenie śniadania oraz drugiego śniadania jest bardzo ważne dla każdego człowieka – jednak spożycie takiej ilości cukru absolutnie nie jest wskazane. W reklamach płatków często widzimy uprawy zbóż i wydaje nam się, że taka pełnoziarnista, naturalna mieszanka to najlepszy wybór – przecież nie jest to jajecznica smażona na maśle z bekonem. Niestety, reklamy jedzenia często odwołują się do natury (uprawa zbóż, rodzinne zbieranie owoców, hodowla zwierząt na świeżym powietrzu itp.), aby wytworzyć prosty komunikat: to danie jest zdrowe i naturalne, a także zostało przygotowane z największą starannością przez firmę z tradycjami. To bardzo mylący komunikat, jednak producenci np. płatków śniadaniowych nie zachęciliby konsumentów do kupna, pokazując fabrykę i proces dodawania cukru do żywności, prawda? Jak jednak zrezygnować z płatków śniadaniowych i musli? Czym je zastąpić?

Najlepiej jest przygotować własną mieszankę – kupić świeże owoce i pokroić je w kostkę, dodać orzechy i pestki (np. dyni lub słonecznika – ważne, aby w składzie były wyłącznie pestki, bez dodatku soli i substancji konserwujących) oraz płatki owsiane bez dodatku cukru, a to wszystko połączyć z jogurtem naturalnym lub lekkim mlekiem o niskiej zawartości tłuszczu. Nawet jeśli przygotowanie takiej mieszanki wymaga więcej czasu przez pokrojenie owoców i połączenie składników, to jest to niewielki koszt względem zdrowia i właściwości odżywczych dla organizmu.

3. Batony typu „fit”, przez które nie będziemy fit

Podobnie jak musli, batony typu fit są kreowane na szybkie i zdrowe przekąski. Niestety, ich skład nie do końca jest „fit” – wysoko przetworzone batony mogą zawierać sporo cukru i innych, niepożądanych w składzie dodatków, które utrudniają odchudzanie lub są zwyczajnie niezdrowe (syrop glukozowo-fruktozowy, konserwanty i ulepszacze oznaczone literą „E” itp.). Takie batony, dostępne praktycznie w każdym sklepie, lepiej jest zastąpić zdrowszymi przekąskami. Świeża marchewka, wyciskany sok z grejpfruta, garść orzechów laskowych, jabłko lub plaster chudego twarogu z pomidorem i pieprzem to lepszy wybór niż baton fit.

4. Sosy do dań – czy wiesz, że ketchup to nie tylko pomidory?

Sosów używamy praktycznie do wszystkiego: sałatki, pieczone lub grillowane mięso, makarony, ryż, ziemniaki… Niestety, większość sosów wcale nie jest zdrowa, a wręcz może utrudniać dbanie o zdrowie i prawidłowe żywienie. Na przykład ketchup – dzięki reklamom i swojemu wyglądowi kojarzy się od razu ze zdrowymi, soczystymi pomidorami, a nie z cukrem, choć zazwyczaj ma go bardzo dużo w swoim składzie. Błędem jest zwłaszcza to, że wiele osób na diecie kupuje gotowe sałatki i nie zwraca uwagi nie tylko na zawartość składników panierowanych (mięso, ryba, owoce morza), lecz także na obecność oraz skład sosu. Sosy do sałatek mogą być naprawdę tłuste i pozbawione wartości odżywczych, co tylko utrudnia cały proces odchudzania. Ich skład, zwykle oparty na tłustych jogurtach, soli, cukrze, słabej jakości tłuszczach i wzmacniaczach smaku, pozostawia wiele do życzenia. Właśnie dlatego warto samodzielnie przygotować smaczny i lekki sos, którego zawartość nie będzie budziła zastrzeżeń ani wyrzutów sumienia. Kilka inspiracji można znaleźć w artykule: Sos do sałatki, czyli jak nie popsuć diety.

5. Suszone owoce – słodko-gorzka prawda

Choć wiele osób może być zaskoczonych tym twierdzeniem, suszone owoce utrudniają odchudzanie. Ale jak to możliwe – przecież to owoce, a owoce są zdrowe, prawda? Niestety, suszone owoce zawierają duże stężenie cukru, a przez ich niepozory wygląd (są małych rozmiarów), z łatwością konsumujemy ich znacznie więcej niż powinniśmy. I chociaż suszone banany dobrze smakują z poranną owsianką, to niestety są źródłem cukru w diecie, co często nie jest zauważalne dla pacjentów, którzy utożsamiają suszone owoce z ich niesuszonymi odpowiednikami. Podjadanie suszonych owoców w ciągu dnia może być zgubne na diecie. Lepiej, zamiast suszonych owoców, zdecydować się na świeże warzywa. Ciekawym rozwiązaniem są chociażby paluszki warzywne – świeżą marchew, ogórka oraz paprykę kroimy na podłużne kawałki. Możemy je spokojnie podjadać w ciągu dnia i podawać na przykład z lekkim, domowym sosem (przykładowe przepisy powyżej). To lepsze rozwiązanie niż suszone owoce.

Czym jest dla Ciebie dieta?

Chociaż wiele osób kojarzy dietę z wyrzeczeniami i stosem zielonej sałaty, zdrowe odżywianie wcale nie musi być nieprzyjemne. Warto nauczyć się czytania składów produktów, aby wiedzieć, na które elementy pokarmów należy szczególnie uważać – to może bardzo ułatwić podejmowanie właściwych decyzji zakupowych. Zdrowe odżywianie to wiele pysznych potraw, a często to także odkrywanie nowych smaków i typów kuchni. Ważna jest zmiana podejścia do sposobu żywienia i uświadomienie sobie, że zdrowe odżywianie = lepsze samopoczucie, więcej energii, mniej problemów zdrowotnych oraz smukła sylwetka. Co więcej, nadwaga i otyłość mogą powodować problemy ze stawami (a nawet chorobę zwyrodnieniową stawów), choroby serca, cukrzycę oraz szereg innych, zagrażających życiu schorzeń. Warto prowadzić zdrowy tryb życia i odżywiać się prawidłowo, aby uniknąć konsekwencji zdrowotnych nadwagi oraz otyłości. Zdrowa dieta i uprawianie sportu to istotne elementy równowagi psycho-fizycznej w życiu każdego człowieka.

Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej polecamy przeczytać nasz artykuł pod tytułem Sport to zdrowie?, w którym pokazujemy, na co należy zwrócić uwagę podczas uprawiania sportu.