Kąpiele lecznicze w chorobie zwyrodnieniowej stawów?
O kąpielach leczniczych można usłyszeć ostatnio coraz częściej. Kolejni pacjenci decydują się na taką formę uzupełnienia swojego standardowego leczenia. Czy faktycznie jednak kąpiele lecznicze mają właściwości prozdrowotne dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, czy też jest to jedynie chwilowa moda, która szybko przeminie?
Choć kąpiele lecznicze były stosowane przez ludzi już wiele lat temu, to współcześnie można ponownie dostrzec falę dużego zainteresowania tą formą terapii. Kąpiel lecznicza to zabieg, który można wykonać nie tylko w profesjonalnym SPA lub sanatorium, lecz także w domowym zaciszu. Najtrudniejszym elementem jest jednak dobranie odpowiedniej mieszanki substancji, które zostaną wykorzystane do kąpieli. Każdy składnik ma inne właściwości i tylko niektóre mogą się okazać skuteczne w walce z poszczególnymi schorzeniami. Czy istnieje zatem coś, co można samodzielnie wykorzystać do kąpieli leczniczej w chorobie zwyrodnieniowej stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów – dlaczego nie należy jej bagatelizować?
Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsza choroba stawów, która objawia się na początku zazwyczaj tylko bólem stawów. Ból stawów towarzyszy pacjentowi praktycznie przez cały czas, choć często ma charakter epizodyczny – po zmianie pozycji lub przejściu ze stanu spoczynku do aktywności ból nasila się. Inne dolegliwości jak odgłos trzeszczenia stawu bądź jego niestabilność są ważnymi sygnałami ostrzegawczymi, które mogą świadczyć o postępowaniu choroby zwyrodnieniowej stawów.
Problemy ze stawami to dolegliwość, która może utrudniać codziennie funkcjonowanie i wykonywanie nawet pozornie prostych czynności. Dlatego tak bardzo ważne jest leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów i jej objawów. Niestety, mimo utrudnień w codziennym funkcjonowaniu, spowodowanych bólem stawów, wielu pacjentów bagatelizuje to schorzenie i jego skutki, rezygnując z podjęcia leczenia. Odpowiednio dopasowane do pacjenta i jego dolegliwości leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów ma na celu zmniejszenie nasilenia lub eliminację bólu stawów, a także pomoc w zachowaniu sprawności ruchowej. Bardzo ważne jest przede wszystkim leczenie niefarmakologiczne (polegające między innymi na zmianie dotychczasowego, najczęściej siedzącego stylu życia oraz rozpoczęciu rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty). Równie ważne zazwyczaj okazuje się także leczenie farmakologiczne (często przepisywane są leki z grupy SYSADOA, czyli wolno działające i zwalczające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów –na przykład Piascledine).
Kąpiele lecznicze – czy faktycznie mogą zadziałać u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów?
Pozytywny wpływ kąpieli leczniczych na redukcję bólu stawów został zbadany i udowodniony przez ekspertów, którzy jako element terapii zalecili swoim pacjentom między innymi kąpiele radonowo-siarczkowe całościowe lub częściowe, obejmujące kończyny górne i/lub dolne (w temperaturze 37-38ºC przez 20 minut). Pacjenci korzystali także z okładów borowinowych, gimnastyki leczniczej, biostymulacji promieniowaniem laserowym czy też prądów interferencyjnych. U osób objętych terapią stwierdzono obniżenie poziomu bólu, wywołanego przez chorobę zwyrodnieniową stawów. Więcej na temat przeprowadzonych badań można znaleźć w tekście pod tytułem: Wpływ terapii uzdrowiskowej na obniżenie natężenia odczuwania bólu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa.
Warto zatem zdecydować się na skorzystanie z kąpieli leczniczych – ta stara metoda nie bez powodu jest nadal stosowana.
Jak widać, przynosi potwierdzone naukowo efekty w walce z bólem stawów.
Dlaczego kąpiele solankowe faktycznie działają?
Tajemnicą działania kąpieli solankowych są różnego rodzaju jony i związki rozpuszczone w wodzie o określonej temperaturze, które przenikają do organizmu pacjenta. Możemy w nich znaleźć na przykład magnez, potas oraz sód.
W zależności od rodzaju kąpieli, czasu trwania oraz stanu zdrowia pacjenta, efekty takiej terapii będą różne. Decydując się na kąpiele solankowe trzeba mieć na uwadze, że choć substancje lecznicze wnikają podczas kąpieli przez skórę, to jednak aby uzyskać odpowiednie efekty terapii, należy kurację powtarzać cyklicznie. Jedna kąpiel nie zdziała cudów!
Należy również podkreślić, iż kąpiele lecznicze są świetną metodą uzupełniającą, ale nie powinny być jednak stosowane jako jedyna metoda leczenia. Zmniejszenie masy ciała, odciążanie stawów oraz stosowanie farmakoterapii to bardzo ważne kroki, które powinny współgrać ze stosowaniem kąpieli solankowych.
Czy kąpiele solankowe można wykonać we własnym domu?
Skorzystanie ze specjalnie przygotowanych kąpieli leczniczych najczęściej wiąże się z wyjazdem do uzdrowiska. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na taką wycieczkę i związane z nią wydatki. Z tego powodu warto rozważyć alternatywę.
Wiadomo, że kąpiele pod okiem profesjonalistów, w przystosowanym do zabiegów leczniczych ośrodku, mogą być bardziej skuteczne niż te, stosowane samodzielnie w domowym zaciszu, jednak mimo wszystko warto spróbować własnej wersji kąpieli leczniczej. Taka kąpiel może zostać przygotowana przy zastosowaniu specjalnych, dostępnych w Internecie i stacjonarnie w sklepach zielarskich, mieszanek soli.
Sól jodowo-bromowa jest często wybieranym składnikiem do domowego zabiegu. Wystarczy dosypać określoną na opakowaniu ilość soli do wody o określonej temperaturze – optymalna to 35 – 36°C. Taka kąpiel jest bardzo prosta w przygotowaniu. Część pacjentów uzupełnia kąpiele stosowaniem specjalnych olejków – należy jednak pamiętać, że nawet naturalne substancje mogą silnie działać na organizm, wywołując różne efekty, dlatego też należy rozsądnie planować takie połączenia składników kąpieli. Co ciekawe, ta sama kąpiel może zadziałać jednocześnie na różne dolegliwości. Wiele zależy od ustawionej temperatury wody, sposobu zanurzania ciała i przede wszystkim dobranych do kąpieli substancji.
Dodatkowe wiadomości o kąpielach leczniczych można znaleźć w tekście: Lecznicze kąpiele dla osób cierpiących na choroby reumatyczne.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania kąpieli leczniczych w chorobie zwyrodnieniowej stawów?
Jak każda metoda leczenia, również kąpiele nie są przeznaczone dla wszystkich. W zależności od indywidualnych problemów zdrowotnych każdego pacjenta, prawidłowe zastosowanie tego typu terapii powinien ustalić lekarz podczas wizyty poprzedzającej wyjazd do uzdrowiska bądź rozpoczęcie kąpieli leczniczych w domu.
Niestety istnieją czynniki, które uniemożliwiają skorzystanie z tej starej i często skutecznej metody. Nadczynność tarczycy, ostre stany zapalne, problemy z krążeniem, nowotwory – przeciwwskazania mogą być różne, w zależności od rodzaju kąpieli i stosowanych w niej substancji wspomagających proces zdrowienia. Stąd też korzystanie z kąpieli na własną rękę może się często okazać początkiem nowych problemów ze zdrowiem – zamiast podejmować ryzyko, lepiej skonsultować wcześniej wszystkie istotne kwestie ze specjalistą.
Warto połączyć kąpiele lecznicze z masażem z wykorzystaniem preparatów leczniczych. Jednak nieprawidłowa technika masażu bolących miejsc u wielu chorych sprawia, że nie pojawiają się pożądane efekty. Właściwie dobrany rodzaj kąpieli oraz opanowanie techniki masażu to znaczna część sukcesu całej terapii.
Czy w uzdrowisku można czymś uzupełnić terapię kąpielami leczniczymi?
W uzdrowiskach często prowadzone są zajęcia gimnastyczne dla pacjentów z różnymi problemami – również z chorobą zwyrodnieniową stawów. Warto zdecydować się na ćwiczenia fizyczne, uzupełniające terapię opartą na kąpielach leczniczych. W chorobie zwyrodnieniowej stawów bardzo ważne jest zrzucenie dodatkowych kilogramów masy ciała, a trening gimnastyczny pod okiem eksperta może przyspieszyć efekty w walce z bólem stawów. Ruch, właściwa dieta, kąpiele lecznicze, odciążanie stawów oraz farmakoterapia mogą sprawić, że ból stawów, wywołany chorobą zwyrodnieniową stawów, zmniejszy się lub nawet całkowicie ustąpi. O innych metodach walki z osteoartrozą warto przeczytać więcej w naszym artykule: Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.