Naturalne sposoby radzenia sobie z bólem stawów cz.1 Imbir i pokrzywa

Najczęstszym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów jest ból stawów, co powoduje częste sięganie po środki przeciwbólowe.

Imbir ułożony na desce do krojenia

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) o działaniu przeciwbólowych oraz przeciwzapalnym, paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym czy metamizol o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym to leki pomagające zmniejszyć ból, ale niestety nie przyczynę. Dodatkowo trzeba się liczyć z ewentualnymi efektami ubocznymi, możliwym wzrostem tolerancji organizmu na działanie środków przeciwbólowych i konieczność zwiększenia dawki, co za tym idzie rosnącymi wydatkami. Jakie są alternatywy dla tradycyjnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych? Jak sobie radzić w przypadku braku dostępu do leków uśmierzających ból?

Poniżej przedstawiamy domowe sposoby radzenia sobie z bólem stawów.

Przeciwbólowy korzeń z imbiru

Imbir (Zingiber officinale) to przyprawa kuchenna i roślina lecznicza, pochodząca prawdopodobnie z rejonu Indii i Pacyfiku. Źródła historyczne podają, że w starożytnych Indiach, Tybecie i Chinach imbir należał do najwartościowszych surowców leczniczych. Do Europy przywędrował jeszcze w czasach prehistorycznych. Światową produkcję szacuje się na 100 000 ton rocznie, z czego 80% jest uprawiane w Chinach. Imbir ma bardzo długą tradycję leczniczą i od ponad 2500 lat (w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej) jest stosowany jako środek przeciwzapalny w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego, w tym reumatyzmie. Imbir może być stosowany w zaburzeniach układu pokarmowego i zapobieganiu chorobie lokomocyjnej. W wielu publikacjach medycznych wymieniony jest jako preparat stosowany w leczeniu nerwowości, przewlekłego zapalenia jelit, kaszlu, stanów dróg moczowych i bólu gardła. Roślina ta znajdowała też zastosowanie w leczeniu chorób układu oddechowego, łagodzeniu bólu zębów, jako antidotum na ukąszenia węży, a także jako środek zapobiegający łysieniu. Farmakologicznie imbir, podobnie jak inne rośliny, jest bardzo złożoną mieszaniną związków.

Ciekawostka: W kulturze arabskiej imbir uważany jest za silny afrodyzjak.

Naukowcy nie mogli przejść obojętnie obok tak szerokiego spektrum zastosowania imbiru i zaczęli badać tę roślinę pod kątem zwalczania bólu stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Wyniki są imponujące. Wysoce oczyszczony i standaryzowany ekstrakt z imbiru ma istotny wpływ na zmniejszenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Zmniejszenie odczuwanego bólu podczas stania oraz chodzenia przyczyniło się do poprawy jakości życia osób chorych, zatem jest to świetna alternatywa dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym, tak często stosowanym, a mającym bardzo dużo skutków ubocznych. Podczas badania u pacjentów z krótszym czasem trwania choroby wykazano większą poprawę. Możemy zatem stwierdzić, że jeśli leczenie rozpocznie się wcześniej, przed powstaniem całkowitego zniszczenia stawu kolanowego, wyniki będą znacznie lepsze.

Podsumowując, wyniki wykazały, że ekstrakt z imbiru skutecznie zmniejsza ból, sztywność i trudności u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, dlatego jest zalecany jako bezpieczny lek dla tych pacjentów.

Sposoby przyjmowania:

 • 2 g suszonego imbiru / dzień
 • 15 g surowego imbiru / dzień
 • 40 g gotowanego imbiru łodygi / dzień

UWAGA: Niektórzy pacjenci zgłaszali łagodne skutki uboczne przewodu pokarmowego w postaci niestrawności, erupcji i nudności. Może to być spowodowane ostrym smakiem ekstraktu z imbiru.

Okłady z pokrzywy uśmierzające ból

Pokrzywa (Urtica dioica) jest pospolitym chwastem występującym w Azji, Europie, Ameryce Północnej i Afryce Północnej. Jest to roślina wieloletnia, która ma tendencję do wzrostu na niższych obszarach o bogatej glebie i stosunkowo wysokim stężeniu wilgoci. (6) Jako roślina ruderalna powszechnie występuje również w Polsce. Pokrzywa cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem, a jej ogromny potencjał leczniczy opisywany był już w czasach starożytnych, m.in. przez Hipokratesa.

Pokrzywa jest od wieków używana przez tradycyjnych uzdrowicieli. Przygotowują z niej napary, maści, zupy i kąpiele lecznicze.

Na podstawie wyników badań klinicznych potwierdzono pozytywne efekty stosowania tej rośliny w leczeniu alergii, artretyzmu, cukrzycy oraz łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Pokrzywa zwyczajna jest uznawana za jedną z najcenniejszych roślin stosowanych w fitoterapii, ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antyagregacyjne, hipoglikemiczne oraz hipocholesterolemiczne, nadal jednak poszukuje się nowych zastosowań pokrzywy zwyczajnej w zakresie profilaktyki oraz leczenia wielu chorób i dolegliwości. (12)

Zastosowania medyczne pokrzywy wynikają z jej właściwości przeciwzapalnych, dlatego może być stosowana w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Na łodydze i spodzie liści, pokrzywa jest pokryta wieloma małymi włoskami. W wyniku kontaktu tych włosków ze skórą odczuwamy pieczenie i kłucie- pokrzywka kontaktowa, a następnie w ciągu kilku minut przekrwienie i wysypkę pokrzywkową. Zakłada się, że mechanizm działania tego zapalenia skóry wynika z podrażnienia mechanicznego i biochemicznego.

Właściwości farmaceutyczne przypisywane wierzchołkom pokrzywy obejmują środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, miejscowo znieczulające, hemostatyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Pokrzywa może okazać się korzystna dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów na dwa sposoby:

 • złagodzenie bólu
 • modyfikacja procesu chorobowego.

Samo złagodzenie bólu może spowolnić lub odwrócić patofizjologię, umożliwiając regularne ćwiczenia, zwiększając w ten sposób siłę mięśni i poprawiając biomechanikę. (7)

Dodatkowo w literaturze medycznej występuję wiele publikacji opisujących korzystny wpływ pokrzywy na ból stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Poniżej list jednego z lekarzy opublikowany na łamach British Journal of General Practice:

„Pokrzywa na ból kości i stawów biodrowych

Chciałbym zgłosić przypadek pacjenta stosującego pokrzywy (Urtica dioica) w leczeniu bólu zwyrodnieniowego stawu biodrowego. Pod koniec kwietnia 1994 roku widziałem mężczyznę, który przez ostatnie sześć miesięcy skarżył się na ból w lewym stawie biodrowym. Utrudniało mu to wchodzenie na wzgórza i nie był w stanie jeździć na rowerze. Poza tym był sprawnym mężczyzną w wieku 81 lat i nadal brał udział w lokalnych dramatach amatorskich. Skierowałem go na prześwietlenie biodra i przepisałem ibuprofen. Rentgen wykazał wyraźne zapalenie kości i stawów oraz zwężenie przestrzeni stawowej. Wrócił do mnie w połowie lipca, aby poinformować mnie, że przepisane tabletki nie były pomocne, ale w ostatnich tygodniach nakładał kłujące liście pokrzywy na okolicę lewego biodra. To spowodowało niezwykłą poprawę. W rzeczywistości pacjent był prawie wolny od bólu. W późniejszym czasie musiał nakładać pokrzywy tylko co kilka dni. Był w stanie stać na dowolnej nodze i jeździł na rowerze do 15km dziennie bez bólu!

British Journal of General Practice”(7)

Sposób stosowania:

Okładać liściem pokrzywy miejsce bólu (kolano, nadgarstek, biodro) codziennie przez co najmniej tydzień, po zaobserwowaniu pierwszych efektów działania- zmniejszeniu bólu w stawach, okłady stosować co drugi-trzeci dzień.

Dwie połówki awokado trzymane w dłoniach

Soja i awokado

A konkretnie niezmydlające się frakcje oleju z soji i awokado, oznaczone w publikacjach medycznych skrótem ASU. Niezmydlające się frakcje obejmują wszystkie składniki, które po procesie biotechnologicznym, zwanym zmydlaniem, są słabo rozpuszczalne w wodzie. Ich zawartość w zwykłych olejach jest bardzo niska. Oznacza to, że nie wystarczy zjeść awokado, garść soi bądź wypić łyżkę oleju pozyskanego z tych składników, aby zapewnić sobie skuteczną walkę z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Niezmydlające się frakcje z awokado i soi (lek Piascledine) znajdują swoje zastosowanie jako objawowo, powolnie działające leki w chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS):

 • wpływają bezpośrednio i pośrednio na tworzenie składników chrząstki (kolagenu i proteoglikanów, np. agrekanu) przywracając ich fizjologiczne proporcje w stawie
 • mają działanie ograniczające degradację składników chrząstki
 • zmniejszają wytwarzanie substancji prozapalnych

Piascledine to lek stosowany w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, takich jak ból i trudności w poruszaniu się. Piascledine pozwala odstawić lub zmniejszyć ilość zażywanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Należy do grupy leków zwanych innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i przeciwreumatycznymi. Określa się je również jako objawowe, powolnie działające leki w chorobie zwyrodnieniowej stawów (SYSADOA).

W skład leku Piascledine wchodzi:

 • 100 mg niezmydlających się frakcji z oleju z awokado
 • 200 mg niezmydlających się frakcji z oleju z soi

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.


Bibliografia

 1. Ghannadi A, Karimzade H, Tavakoli N, Darafsh M, Ramezanloo P. Efficacy of a combined rosemary and lavender topical ointment in the treatment of patients with osteoarthritis of the knee. Zahedan J Res Med Sci (ZJRMS) 2013; 15(6): 29-33.
 2. Effects of a Ginger Extract on Knee Pain in Patients With Osteoarthritis R. D. Altman and K. C. Marcussen ARTHRITIS & RHEUMATISM Vol. 44, No. 11, November 2001, pp 2531–2538 © 2001, American College of Rheumatology Published by Wiley-Liss, Inc.
 3. Evaluating the effects of ginger extract on knee pain, stiffness and difficulty in patients with knee osteoarthritis, Zahra Zakeri1, Shahrokh Izadi2, Zohreh Bari3, Farhang Soltani3, Behzad Narouie3 and Mohammad Ghasemi-rad4, Journal of Medicinal Plants Research Vol. 5(15), pp. 3375-3379, 4 August, 2011 Available online at academicjournals.org ISSN 1996-0875 ©2011 Academic Journals
 4. Influence of a Specific Ginger Combination on Gastropathy Conditions in Patients with Osteoarthritis of the Knee or Hip, Vladimir N. Drozdov, Victoria A. Kim, Elena V. Tkachenko, Galina G. Varvanina, The Journal of Alternative and Complementary Medicine VOL. 18, NO. 6
 5. Effects of ginger on primary knee osteoarthritis, Indian Journal of Rheumatology, Volume 1, Issue 1, June 2006, Pages 3-7
 6. Mechanism of Action of Stinging Nettles, Alexander J. Cummings, MD, Michael Olsen, MD Published:March 14, 2011 DOI
 7. Stinging nettle cream for osteoarthritis, Keith Rayburn, MD; Eric Fleischbein, PharmD; Jessica Song, PharmD; Blaine Allen, RN; Mary Kundert, PharmD; Charles Leiter, PharmD; Thomas Bush, MD
 8. ncbi.nlm.nih.gov
 9. Herbal medicines for the treatment of osteoarthritis: a systematic review, L. Long, K. Soeken, E. Ernst, Rheumatology, Volume 40, Issue 7, July 2001, Pages 779–793, DOI, Published: 01 July 2001
 10. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, Stinging nettle (Urtica dioica L.) – botanical characteristics, biochemical composition and health benefi ts, Karolina Jakubczyk, Katarzyna Janda, Sylwia Szkyrpan, Izabela Gutowska, Jolanta Wolska

Najnowsze porady

 1. Strefa aktywnych

  Czy bieganie niszczy stawy?

  Bieganie źle wpływa na stawy. Bieganie niszczy kolana. Bieganie prowadzi do urazów i zwyrodnień stawów… Ile razy takie stwierdzenia zniechęciły (…)

 2. Jak dbać o stawy

  Trzy choroby powodujące uciążliwe bóle stawów…

  Bóle stawów mogą mieć wiele przyczyn. Choć zazwyczaj są spowodowane urazami lub przeciążeniami (np. w wyniku zbyt intensywnego treningu), (…)

 3. Jak dbać o stawy

  Sprawdź ile wiesz na temat choroby zwyrodnieniowej stawów!

  Kobieta otoczona znakami zapytania

  Rozwiąż nasz interaktywny quiz na temat ChZS.

 4. Jak dbać o stawy

  Jesienne fit słodkości

  Czekoladowe ciastka z awokado

  Dieta bardzo często kojarzy nam się negatywnie, z rezygnowaniem ze wszystkiego co smaczne czy z głodówkami. Jednak zarówno osoby z chorobą (…)

Piascledine

Kup online