WszystkiePorady

Nie rezygnuj ze sportu jesienią! Poznaj propozycje aktywności fizycznej na chłodne dni

Jesień to czas, kiedy wiele osób rezygnuje z uprawiania sportu. Jako przyczynę podają głównie odczuwalny spadek temperatury powietrza, krótszy dzień oraz melancholijny nastrój. Wszystkie te powody są jednak nieistotne w porównaniu do konsekwencji zaniechania uprawiania sportu. A dlaczego nie warto rezygnować ze sportu jesienią? Czy jesienią można nadal ćwiczyć i czerpać z ćwiczeń radość? Jak uprawiać sport w chłodne dni? Jak dbać o stawy jesienią?

Czytaj dalej

Jedzenie, które nie sprzyja odchudzaniu

Przechodząc na dietę, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, które produkty spożywcze mogą utrudniać cały proces odchudzania. Bardzo często to, co pozornie wydaje się zdrowe, może być źródłem zbyt wielu kalorii w diecie. Czego unikać podczas odchudzania? Które produkty mają dużo kalorii? Jakie dana wybierać, będąc na diecie?

Czytaj dalej

Jak ograniczyć cukier w diecie?

Cukier zdecydowanie nie sprzyja odchudzaniu – i choć większość osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę, to i tak sięgają po słodkie przekąski lub dodają cukier do przygotowywanych potraw. Kryje się za tym przyzwyczajenie czy może nieumiejętność odstawienia cukru? Bo jak właściwie można najłatwiej zrezygnować z cukru w diecie – czy istnieje jakaś prosta metoda na odstawienie cukru?

Czytaj dalej

Lek a suplement diety – jakie są różnice?

Wielu pacjentów coraz chętniej sięga po łatwo dostępne suplementy diety. Suplementy diety są szeroko reklamowane, a ich regularne spożywanie wydaje się być świetnym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia wielu różnych objawów. Jednak czy stosowanie suplementów diety zawsze jest dobrym pomysłem? Jaka jest różnica między suplementem a lekiem?

Czytaj dalej

Choroba zwyrodnieniowa stawów a dobór właściwego obuwia

Mówiąc o chorobie zwyrodnieniowej stawów, zazwyczaj podkreśla się kilka popularnych czynników ryzyka: nadwagę, płeć żeńską, uprawianie sportów nadmiernie obciążających stawy czy też nieprawidłową budowę stawu. Niewiele osób wie, że noszone obuwie może odgrywać istotną rolę w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Jak to jest jednak możliwe? Jak dopasowanie obuwia może wpływać na stawy?

Czytaj dalej

Sporty letnie bezpieczne dla naszych kolan

Ból kolana to jeden z najczęstszych objawów, z jakimi pacjenci, uprawiający sport, zgłaszają się do lekarza. Dlaczego kolana bolą w wyniku ruchu? Czy istnieją bezpieczne sporty dla kolan, dzięki którym da się być aktywnym bez dolegliwości bólowych? Przedstawiamy sporty letnie (choć da się je oczywiście uprawiać również o innej porze roku!), które są bezpieczne dla naszych kolan.

Czytaj dalej

Kąpiele lecznicze w chorobie zwyrodnieniowej stawów?

O kąpielach leczniczych można usłyszeć ostatnio coraz częściej. Kolejni pacjenci decydują się na taką formę uzupełnienia swojego standardowego leczenia. Czy faktycznie jednak kąpiele lecznicze mają właściwości prozdrowotne dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, czy też jest to jedynie chwilowa moda, która szybko przeminie?

Czytaj dalej

Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Prawidłowa dieta jest bardzo ważna dla zdrowia każdego człowieka. To, co jemy, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego też jesteśmy w stanie wpłynąć na przebieg pewnych chorób poprzez odpowiednie zaplanowanie spożywanych posiłków. W przypadku pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, zbilansowana dieta jest jedną z kluczowych metod walki ze skutkami tej choroby. Dlaczego?

Czytaj dalej

Ćwiczenia na kolana z animacją

Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zarówno w celu utrzymania sprawności fizycznej, jak i walki z niestabilnością stawów. Poniżej przedstawiamy zestaw kilku ćwiczeń zalecanych w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Czytaj dalej