WszystkiePorady

Wspinaczka i problemy ze stawami

Wspinaczka to sport zyskujący coraz bardziej na popularności. Intensywny trening na ściance wspinaczkowej po pracy lub aktywny wypoczynek w górach z liną i uprzężą to chętnie wybierane formy relaksu przez ludzi w różnym wieku. Ale czy wspinanie jest dla każdego? Dlaczego stawy bolą podczas wspinaczki? Czy ten uporczywy ból stawów da się skutecznie zwalczyć?

Czytaj dalej

Soja i awokado do walki z chorobą zwyrodnieniową stawów?

Dzięki rozwojowi nauki i coraz dokładniejszym badaniom specjalistycznym, poznajemy kolejne istotne fakty o leczeniu chorób, dotykających dużą część naszej populacji. Takim schorzeniem jest na przykład choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli najczęstsza choroba układu ruchu. Czy jest zatem możliwe, że dwa naturalne składniki są w stanie skutecznie pomóc w jej zwalczaniu?

Czytaj dalej

Choroba zwyrodnieniowa stawów a reumatoidalne zapalenie stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) często jest mylona z innymi schorzeniami – na przykład z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Chociaż w nazwie każdej z tych chorób pojawia się słowo stawy, różnią się one od siebie na wielu płaszczyznach. Jakich dokładnie? Jakie są różnice między chorobą zwyrodnieniową stawów a reumatoidalnym zapaleniem stawów?

Czytaj dalej

Proste ćwiczenia na ból kolan

Zachęcamy do zapoznania się ze specjalnym zestawem ćwiczeń. Ćwiczenia mają na celu utrzymanie funkcji stawu kolanowego w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Czytaj dalej

Atlas wiedzy o kolanie w pigułce

Pacjenci często skarżą się na ból w okolicy kolana. Określeń na niego mają wiele – ból ostry, ból kłujący, ból rwący, ból rozdzierający… ale jak to właściwie wygląda w praktyce? Czy każdy ból kolana jest związany ze stawami? Co wpływa na pracę kolana? I co ogólnie na temat kolana warto wiedzieć?

Czytaj dalej

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czy jestem w grupie ryzyka?

Wiele chorób możemy odziedziczyć genetycznie. Inne grożą nam ze względu na prowadzony tryb życia. Na jeszcze inne zapadamy bez znanej lekarzom przyczyny. A jak jest z chorobą zwyrodnieniową stawów? Kto jest w grupie ryzyka tego schorzenia?

Czytaj dalej

Bieganie a ból stawu kolanowego – co warto wiedzieć?

Bieganie to sport, który wciąż zyskuje na popularności. Maraton na świeżym powietrzu wydaje się zawsze lepszym wyborem niż maraton z kolejnym serialem telewizyjnym. Jednak niewiele osób, zaczynających dopiero swoją przygodę z bieganiem, wie, że w tym sporcie niestety łatwo o kontuzję. A jaki konkretnie wpływ ma bieganie na nasze stawy?

Czytaj dalej

Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów prowadzi do niesprawności układu ruchu. Szacuje się, że już u około 80% pacjentów po 50. roku życia można stwierdzić zmiany zwyrodnieniowe. Jakie są metody leczenia tej najczęstszej choroby stawów?

Czytaj dalej

Dlaczego stawy bolą?

Istnieje wiele przyczyn bólu stawów. Część z nich jest związana ze stylem życia, część – z różnymi schorzeniami. Co przede wszystkim należy wiedzieć na temat bólu stawów?

Czytaj dalej