Sport to zdrowie?

Aktywność fizyczna jest nieodłączonym elementem życia zdrowego człowieka. Jednak czy zawsze przynosi same korzyści? Jaki jest wpływ aktywności fizycznej na ludzkie stawy?

Kobieta idzie o kulach, w tle jej cień jest w pozycji biegnącej

Przez cały czas, z różnych źródeł, możemy usłyszeć hasła nawołujące do aktywności fizycznej. W końcu sport to zdrowie, prawda? Oczywiście – ruch jest elementem stanowiącym o równowadze psychofizycznej każdego człowieka. Jednak są sytuacje, kiedy ruch bardziej szkodzi niż pomaga. Jakie?

Zew sportu

Kiedy do tej pory prowadziliśmy raczej spokojny, pozbawiony szczególnie intensywnej aktywności fizycznej styl życia, nagłe rozpoczęcie ciężkich treningów będzie ogromnym obciążeniem dla organizmu. Bez odpowiedniego przygotowania poprzez rozsądne ułożenie planu treningowego, bardzo szybko możemy nabawić się kontuzji, dyskwalifikującej z ćwiczeń na długi czas.

Nadmierne obciążenie stawów łatwo może doprowadzić nie tylko do ich chwilowych uszkodzeń, lecz także poważnych schorzeń.

ChZS a ruch – czy istnieje zależność?

Nie powinno się wstawać zza biurka i natychmiast zaczynać ćwiczyć. Jeżeli do tej pory nie byliśmy szczególnie aktywni fizycznie, dajmy sobie czas na adaptację do treningów. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – bardzo łatwo możemy stawy uszkodzić. Co więcej, schorzenie takie jak ChZS (choroba zwyrodnieniowa stawów), która jest najczęstszą chorobą stawów, prowadzącą do niesprawności układu ruchu, rozwija się nie tylko w wyniku nadwagi czy starzenia się organizmu, jak przyjęło się powszechnie twierdzić, lecz także z powodu nadmiernego obciążania stawów i urazów, związanych na przykład ze sportem wyczynowym.

Przy ChZS zmianom zwyrodnieniowym najczęściej ulegają głównie stawy biodrowe i kolanowe, a także kręgosłup, czyli stawy, które praktycznie przez cały czas przenoszą duże obciążenia.

Warto także wiedzieć, że wtórna choroba zwyrodnieniowa dotyka już osób przed trzydziestym (!) rokiem życia.

Jak rozpocząć ćwiczenia?

Aby rozpocząć aktywność fizyczną, minimalizując jednocześnie czynniki wpływające na uszkodzenia stawów, warto skonsultować się wcześniej z fizjoterapeutą, ortopedą lub trenerem personalnym.

Odpowiednio przeszkolone osoby będą w stanie prawidłowo ułożyć plan ćwiczeń. Nie powinno się eksperymentować z intensywnością pierwszych treningów, czy, jak przyjęło się błędnie twierdzić, ćwiczyć aż do „bólu”.

Ważne jest także prawidłowe dobranie obuwia sportowego i przestrzeganie określonego czasu na regenerację dla organizmu.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Najnowsze porady

 1. Strefa aktywnych

  Ćwiczenia rozciągające dla każdego

  Kobieta wykonujące ćwiczenie rozciągające, most

  W naszym artykule „Prawidłowe rozciąganie w chorobie zwyrodnieniowej stawów” zostały przedstawione zalety systematycznego wykonywania (…)

 2. Jak dbać o stawy

  Wpływ miękkiej ortezy stawu kolanowego na ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów

  Orteza kolanowa to stabilizator mający za zadanie utrzymać staw kończyny i grupy mięśniowe w konkretnej pozycji, odciążyć je lub skorygować (…)

 3. Strefa aktywnych

  Prawidłowe rozciąganie w chorobie zwyrodnieniowej stawów

  „Trzeba się rozciągać” – to zdanie słyszałeś pewnie tysiąc razy. Obiegowa opinia głosi, że aby osiągać pełnię sportowych (…)

 4. Jak dbać o stawy

  Gdy ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów nie pozwala nam zasnąć…

  Masz problemy z zasypianiem? Wybudzasz się w nocy? Zdarza Ci się leżeć i czekać na sen? A może ból uniemożliwia zaśnięcie? Sprawdź, (…)

Piascledine

Kup online