Sport to zdrowie?

Aktywność fizyczna jest nieodłączonym elementem życia zdrowego człowieka. Jednak czy zawsze przynosi same korzyści? Jaki jest wpływ aktywności fizycznej na ludzkie stawy?

Kobieta idzie o kulach, w tle jej cień jest w pozycji biegnącej

Przez cały czas, z różnych źródeł, możemy usłyszeć hasła nawołujące do aktywności fizycznej. W końcu sport to zdrowie, prawda? Oczywiście – ruch jest elementem stanowiącym o równowadze psychofizycznej każdego człowieka. Jednak są sytuacje, kiedy ruch bardziej szkodzi niż pomaga. Jakie?

Zew sportu

Kiedy do tej pory prowadziliśmy raczej spokojny, pozbawiony szczególnie intensywnej aktywności fizycznej styl życia, nagłe rozpoczęcie ciężkich treningów będzie ogromnym obciążeniem dla organizmu. Bez odpowiedniego przygotowania poprzez rozsądne ułożenie planu treningowego, bardzo szybko możemy nabawić się kontuzji, dyskwalifikującej z ćwiczeń na długi czas.

Nadmierne obciążenie stawów łatwo może doprowadzić nie tylko do ich chwilowych uszkodzeń, lecz także poważnych schorzeń.

ChZS a ruch – czy istnieje zależność?

Nie powinno się wstawać zza biurka i natychmiast zaczynać ćwiczyć. Jeżeli do tej pory nie byliśmy szczególnie aktywni fizycznie, dajmy sobie czas na adaptację do treningów. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – bardzo łatwo możemy stawy uszkodzić. Co więcej, schorzenie takie jak ChZS (choroba zwyrodnieniowa stawów), która jest najczęstszą chorobą stawów, prowadzącą do niesprawności układu ruchu, rozwija się nie tylko w wyniku nadwagi czy starzenia się organizmu, jak przyjęło się powszechnie twierdzić, lecz także z powodu nadmiernego obciążania stawów i urazów, związanych na przykład ze sportem wyczynowym.

Przy ChZS zmianom zwyrodnieniowym najczęściej ulegają głównie stawy biodrowe i kolanowe, a także kręgosłup, czyli stawy, które praktycznie przez cały czas przenoszą duże obciążenia.

Warto także wiedzieć, że wtórna choroba zwyrodnieniowa dotyka już osób przed trzydziestym (!) rokiem życia.

Jak rozpocząć ćwiczenia?

Aby rozpocząć aktywność fizyczną, minimalizując jednocześnie czynniki wpływające na uszkodzenia stawów, warto skonsultować się wcześniej z fizjoterapeutą, ortopedą lub trenerem personalnym.

Odpowiednio przeszkolone osoby będą w stanie prawidłowo ułożyć plan ćwiczeń. Nie powinno się eksperymentować z intensywnością pierwszych treningów, czy, jak przyjęło się błędnie twierdzić, ćwiczyć aż do „bólu”.

Ważne jest także prawidłowe dobranie obuwia sportowego i przestrzeganie określonego czasu na regenerację dla organizmu.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.


Najnowsze porady

 1. Strefa aktywnych

  Bóle kolana przy chodzeniu po górach – sprawdź 3 możliwe przyczyny!

  Wszystkie pory roku stanowią dobry moment na górską wycieczkę. I choć zimowa wędrówka jest dużo bardziej wymagająca niż letni trekking, (…)

 2. Jak dbać o stawy

  Tabletki na stawy czy maść na stawy? Zobacz, co będzie dla Ciebie lepsze!

  Narzekasz na problemy ze stawami i szukasz sposobu, żeby się z nimi uporać? Jeśli tak, to być może udało Ci się już zrobić wstępny (…)

 3. Jak dbać o stawy

  Choroba zwyrodnieniowa stawów: jak ją rozpoznać? Poznaj 5 objawów!

  Choroba zwyrodnieniowa stawów to częsta diagnoza stawiana w gabinecie ortopedycznym. Jeśli od jakiegoś czasu narzekasz na problemy ze stawami (…)

 4. Strefa aktywnych

  Czy bieganie niszczy stawy?

  Bieganie źle wpływa na stawy. Bieganie niszczy kolana. Bieganie prowadzi do urazów i zwyrodnień stawów… Ile razy takie stwierdzenia zniechęciły (…)

Piascledine

Kup online