Sprawdź ile wiesz na temat choroby zwyrodnieniowej stawów!

Przeczytaj w 4 min

Rozwiąż nasz interaktywny quiz na temat ChZS.


1. ChZS, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów (znana również jako osteoartroza), jest najczęstszą chorobą stawów. Prawda, czy fałsz? Kliknij poniżej aby poznać odpowiedź.

Prawda: W Polsce na ChZS cierpi aż do 30% ludzi w wieku od 45 do 64 lat i u około 80% pacjentów po 50 roku życia można radiologicznie stwierdzić zmiany zwyrodnieniowe.

2. Ból stawów jest jedynym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów. Prawda, czy fałsz? Kliknij poniżej aby poznać odpowiedź.

Fałsz: Ból w obrębie stawu jest najczęstszym objawem, który budzi niepokój. Najpierw pojawia się w wyniku ruchu, później również w spoczynku. Poza dolegliwościami bólowymi, może występować odgłos „trzeszczenia” w stawie związany m.in. ze zwiększonym tarciem powierzchni stawowych pozbawionych prawidłowej chrząstki stawowej, niestabilność i ograniczenie ruchomości w stawie, a także sztywność, najczęściej poranna występująca w momencie podjęcia aktywności po okresie bezruchu.

3. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy tylko osób starszych. Prawda, czy fałsz? Kliknij poniżej aby poznać odpowiedź.

Fałsz: Częstość występowania choroby zwyrodnieniowej stawów zwiększa się wraz z wiekiem, co nie znaczy, że ChZS „omija” osoby młode – niekiedy dotyka osób już przed trzydziestym rokiem życia. Szczególnie dotyczy to dwudziesto- i trzydziestolatków po przebytych urazach bądź zapalonych sportowców, którzy często przeciążają treningiem swoje mięśnie i stawy. Jednak nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie.

4. Nadwaga i otyłość są czynnikami ryzyka zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów. Prawda, czy fałsz? Kliknij poniżej aby poznać odpowiedź.

Prawda: ChZS jest chorobą stawów, która zaburza tworzenie chrząstki stawowej, doprowadzając w efekcie do jej zniszczenia. Na skutek zbyt dużego obciążenia stawu, dochodzi do zakłócenia współistniejących procesów tworzenia oraz degradacji chrząstki stawowej. Większa masa ciała to większe obciążenie dla stawów, w wyniku którego są one regularnie nadwyrężane i osłabiane. Staw musi utrzymać więcej kilogramów w przypadku osoby z nadwagą, niż u osoby szczupłej, o prawidłowej masie ciała.

5. Istnieje lek spowalniający rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Prawda, czy fałsz? Kliknij poniżej aby poznać odpowiedź.

Prawda: Takim lekiem jest Piascledine, dodatkowo pobudza produkcję kolagenu i odbudowę chrząstki stawowej a także pozwala zmniejszyć ilość zażywanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych

6. Osteoartroza może być zwalczona odpowiednim leczeniem.
Prawda, czy fałsz? Kliknij poniżej aby poznać odpowiedź.

Prawda: Wyróżniamy trzy metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów – niefarmakologiczną, farmakologiczną oraz chirurgiczną. Więcej na temat każdej z nich można przeczytać w artykule Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Lecząc chorobę zwyrodnieniową stawów możemy skorzystać na przykład z dwóch metod jednocześnie. Ta decyzja jednak zawsze powinna zależeć od lekarza, nie tylko od woli chorego.

7. Mając zwyrodnienia stawów nie można uprawiać sportu.
Prawda, czy fałsz? Kliknij poniżej aby poznać odpowiedź.

Fałsz: Chociaż choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu, to jednak nie oznacza, że nie można uprawiać sportu. Jednym z ważnych elementów, zarówno zapobiegających, jak i zwalczających chorobę zwyrodnieniową stawów, jest aktywność fizyczna. Rozwinięte w wyniku treningów mięśnie pozwalają odciążyć stawy i wesprzeć ich funkcjonowanie, a także zwiększają ogólną wytrzymałość i kondycję. Dodatkowo aktywność fizyczna pozwala zgubić zbędne kilogramy, poprawić jakość snu oraz wypoczynku a także skutecznie poprawić humor.

8. Stosowana dieta nie ma związku z chorobą zwyrodnieniową stawów. Prawda, czy fałsz? Kliknij poniżej aby poznać odpowiedź.

Fałsz: Nadwaga i otyłość są czynnikami ryzyka zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów. Zgubienie zbędnych kilogramów wiąże się z odciążeniem stawów. Nieprawidłowa dieta, w której brakuje zachowania odpowiednich proporcji warzyw, owoców, mięsa i zbóż, często bywa źródłem wielu różnych problemów ze zdrowiem. Jednak sama dieta jest tylko częścią sukcesu. Równie ważna jest aktywność fizyczna, której brak często jest powodem problemów ze stawami.

9. Najlepszym sposobem na ból stawów są leki NLPZ. Prawda, czy fałsz? Kliknij poniżej aby poznać odpowiedź.

Fałsz: Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są łatwo dostępną metodą walki z bólem. Łagodzenie samego bólu środkami, takimi jak na przykład ibuprofen, zazwyczaj jednak nie wystarcza. Również, wybierany przy umiarkowanie nasilonym bólu, paracetamol może nie zagwarantować satysfakcjonujących efektów – zwłaszcza tych długotrwałych. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe tylko na chwilę złagodzą bądź wyeliminują ból. Dodatkowo ich częste stosowanie może być przyczyną wielu dodatkowych dolegliwości, szczególnie ze strony układu pokarmowego. W związku z tym warto zdecydować się na leki, które pozwolą wyeliminować ból na dłużej. Lek Piascledine spowalnia rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów, zmniejsza ból, a tym samym ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przy wysokim profilu tolerancji.


Dziękujemy za rozwiązanie quizu! Dowiedz się więcej: