Tabletki na stawy czy maść na stawy? Zobacz, co będzie dla Ciebie lepsze!

Przeczytaj w 3 min

Narzekasz na problemy ze stawami i szukasz sposobu, żeby się z nimi uporać? Jeśli tak, to być może udało Ci się już zrobić wstępny research i teraz wiesz, że istnieją konkretne środki farmakologiczne na bóle stawów. Do tych często wybieranych należą maść na stawy oraz leki i suplementy w formie tabletek. Które z nich będą lepsze w Twoim przypadku? Sprawdźmy!


Problemy ze stawami to szerokie pojęcie, pod którym mogą kryć się różne dolegliwości – od sztywności stawu poprzez jego ból aż po ograniczenie ruchomości. Lista symptomów jest jednak znacznie dłuższa, o czym najlepiej wiedzą osoby skarżące się na niestabilność stawu, mające trudności z poruszaniem się lub słyszące charakterystyczny odgłos trzeszczenia przy zmianie pozycji. Jak zatem dobrać odpowiednią metodę leczenia, skoro problemów ze stawami jest aż tak wiele?

Problemy ze stawami – jak je złagodzić i sobie nie zaszkodzić?

Zacznijmy od tego, że od rozwiązywania problemów medycznych jest lekarz. Leczenie na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem – może mieć szereg niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Czasem jednak szukamy jakichś form farmakologicznego wsparcia, czekając na wizytę u specjalisty. I wtedy z pomocą przychodzą środki dostępne bez recepty, których rozsądne stosowanie może złagodzić problem do momentu otrzymania diagnozy i ustalenia indywidualnej terapii przez lekarza. Jak zapewne wiesz, żadna substancja nie jest obojętna dla Twojego organizmu – od soku grejpfrutowego poprzez zioła i leki przeciwbólowe OTC aż po silne środki wydawane na receptę. Jeśli jednak zastanawiasz się, co z domowej apteczki możesz zastosować na ból stawów, to w pierwszej kolejności sięgnij po leki OTC – np. NLPZ, na które Twój organizm dobrze reaguje. Pamiętaj jednak, żeby jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza – chociażby w formie teleporady.

Maść czy tabletki na stawy? Oto jest pytanie…

Czasem pacjentki i pacjenci postanawiają zastosować dany wyrób medyczny, kierując się jedynie jego ogólnym działaniem (np. przeciwzapalnym lub przeciwbólowym), nawet bez przeczytania składu. Zastosowanie określonego leku zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia, formy i substancji aktywnej. Maść na stawy może mieć inne działanie niż tabletki na stawy. Przykład? Przyjrzyjmy się dosyć znanym środkom farmakologicznym, stosowanym przy problemach ze stawami. AulinDol, czyli przeciwbólowy żel na stawy z nimesulidem (NLPZ), pomoże Ci zwalczyć ból, ale… przede wszystkim w przypadku skręcenia stawu! Nawet jeśli zawiera składnik aktywny, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, to jednak nadal nie ma potwierdzonego klinicznie zastosowania w osteoartrozie. Tymczasem substancje zawarte np. w leku Piascledine wpływają bezpośrednio oraz pośrednio na tworzenie składników chrząstki i działają ograniczająco na degradację budujących ją elementów, jednocześnie zmniejszając wytwarzanie substancji prozapalnych. Właśnie dlatego Piascledine stosuje się stricte u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów. Nie znajdzie za to zastosowania przy skręceniu kostki. Maść na stawy czy tabletki na stawy to po prostu bardzo ogólne sformułowania, stosowane potocznie. Nie uświadczysz ich w gabinecie lekarza. Każdy lek ma inne działanie, a przemyślane dobranie preparatu do rodzaju problemu to podstawa opieki zdrowotnej nad pacjentem. I ta odpowiedzialność spoczywa na specjaliście.

Co jednak w sytuacji, kiedy musisz działać, bo problemy ze stawami nie ustępują, a termin najbliższej wizyty masz dopiero za kilka miesięcy?

Proste rozwiązania na problemy ze stawami do wdrożenia od zaraz

Jeśli czekasz na konsultację, możesz wypróbować nieinwazyjne metody łagodzenia bólu, takie jak chłodne lub ciepłe okłady, regenerujące kąpiele z zastosowaniem soli jodowo-bromowej oraz SOS, czyli… systematyczny odpoczynek stawów. Daj ciału czas na regenerację – nie forsuj się, postaw na wypoczynek i nie nadwyrężaj objętego bólem obszaru intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, a zwłaszcza dźwiganiem ciężarów. Zapoznaj się z prostymi ćwiczeniami na bolące stawy (my opracowaliśmy zestaw dla osób z bólami kolan). Wybierz zbilansowaną i lekkostrawną dietę (pamiętaj, że dodatkowe kilogramy to większe obciążenie dla bolących stawów). Być może okaże się, że dolegliwości ulegną zmniejszeniu w wyniku tych działań. W razie potrzeby sięgnij po przeciwbólową maść na stawy (zwłaszcza, jeśli dostrzegasz zewnętrzne oznaki urazu takie jak krwiak lub opuchlizna), albo sprawdzone niesteroidowe leki przeciwzapalne (głównie wtedy, gdy ból pojawia się np. w wyniku zmiany pozycji ciała i utrzymuje się regularnie przez długi czas podczas ruchu).

Pamiętaj, że tabletki na stawy niwelujące ból to zupełnie inne środki niż popularne suplementy diety w formie wygodnej pigułki. O różnicach między lekiem a suplementem przeczytasz tutaj. Przede wszystkim jednak zawsze obserwuj, jak Twój organizm reaguje na zażywane środki. Wnikliwa samoobserwacja i nawet pozornie proste wnioski mogą być pomocne dla lekarza w zrozumieniu problemu i postawieniu trafnej diagnozy!