Trzy choroby powodujące uciążliwe bóle stawów…

Przeczytaj w 3 min

Bóle stawów mogą mieć wiele przyczyn. Choć zazwyczaj są spowodowane urazami lub przeciążeniami (np. w wyniku zbyt intensywnego treningu), to jednak bywają również objawem niektórych schorzeń. Których dokładnie? Jakie choroby powodują ból stawów? I jak zwalczyć ból stawów w skuteczny sposób? Sprawdźmy!


Ból stawów w wielu przypadkach to tylko stan przejściowy: tymczasowa dolegliwość spowodowana przeciążeniem organizmu (lub urazem danej części ciała), która po niedługim czasie ustępuje samoistnie bądź w wyniku prostego leczenia. Najczęściej o przebiegu choroby świadczą dopiero przewlekłe bóle stawów. W perspektywie diagnostycznej wiele jednak zależy od rodzaju bólu stawów, stopnia jego intensywności oraz konkretnego obszaru lub obszarów, w których występuje. A jakim trzem chorobom najczęściej towarzyszą nieprzemijające samoistnie bóle stawów?

Bóle stawów wywołane infekcją, czyli septyczne zapalenie stawów

Kiedy do wewnętrznej części torebki stawowej przedostaną się bakterie, wirusy lub grzyby, dochodzi do zakażenia, w wyniku którego rozwija się septyczne zapalenie stawów. Zazwyczaj problem ten dotyka dzieci i młodzież lub osoby w podeszłym wieku, mające już inne schorzenia powodujące problemy ze stawami. Do zakażenia może dojść m.in. w wyniku nakłucia stawu lub zabiegu chirurgicznego (np. enodoprotezoplastyki), rozwoju infekcji lub przeniesienia zakażenia z innego, pobliskiego obszaru organizmu. Do częstych czynników etiologicznych należą zwłaszcza gronkowiec złocisty oraz paciorkowiec ropny.

Charakterystycznym objawem, poza bólem stawu lub, rzadziej, stawów, jest gorączka. Chorzy często skarżą się również na obrzęk stawu oraz zaczerwienienie skóry i odczucie gorąca, promieniującego od zainfekowanego stawu.

Jak leczyć bóle stawów w septycznym zapaleniu stawów?

Większość pacjentów cierpiących na infekcyjne zapalenie stawów wymaga hospitalizacji. Lekarz dobiera leczenie farmakologiczne w zależności od czynnika etiologicznego – może to być antybiotyk, lek przeciwgrzybiczny lub NLPZ. Dodatkowo staw najczęściej wymaga chirurgicznego oczyszczenia. W okresie rekonwalescencji staw jest początkowo unieruchamiany, a następnie poddawany rehabilitacji i rozruchowi poprzez samodzielne ćwiczenia.

Bóle stawów w reumatoidalnym zapaleniu stawów

O reumatoidalnym zapaleniu stawów mówimy wtedy, kiedy wewnątrz stawu dochodzi do powiększania się błony maziowej i niszczenia poszczególnych struktur przylegających. W efekcie pojawiają się bóle stawów (a nierzadko towarzyszy im również obrzęk). Co więcej, w tym autoimmunologicznym schorzeniu, na które cierpią głównie kobiety w starszym wieku, ból stawów pojawia się w tych samych miejscach po obydwu stronach ciała – w pierwszej kolejności są to przeważnie bóle stawów stóp oraz rąk. Procesem zapalnym mogą być także objęte inne narządy i układy.

Jak leczyć bóle stawów w reumatoidalnym zapaleniu stawów?

Po postawionej diagnozie, leczenie farmakologiczne reumatoidalnego zapalenia stawów może się odbywać z zastosowaniem dwóch rodzajów środków – uśmierzających ból stawów i neutralizujących objawy RZS lub biologicznych bądź niebiologicznych LMPCh, które mają za zadanie modyfikować przebieg choroby. W ramach leczenia o charakterze niefarmakologicznym pacjenci odbywają również rehabilitację i psychoterapię (stres jest jednym z czynników ryzyka w RZS).

Choroba zwyrodnieniowa stawów – bóle stawów a rozwój osteoartrozy

O ile w zdrowym organizmie mechanizmy, które odpowiadają za tworzenie oraz rozpad chrząstki stawowej pozostają w równowadze, o tyle, w organizmie dotkniętym osteoartrozą, dochodzi do zaburzenia ich funkcjonowania. Wraz z upływem czasu chrząstka stawowa jest coraz bardziej uszkadzana. Procesowi degradacji towarzyszą bóle stawów i zmniejszenie zakresu ruchomości. Choroba zwyrodnieniowa stawów, na którą (tak samo jak na RZS) najczęściej zapadają kobiety w starszym wieku, może przyjąć postać wielostawową. Bóle stawów w przebiegu osteoartrozy często pojawiają się na początku aktywności ruchowej – są to tak zwane startowe bóle stawów. Ten charakterystyczny objaw nierzadko pozwala odróżnić ChZS od RZS.

Jak leczyć bóle stawów w przebiegu osteoartrozy?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów powinno być interdyscyplinarne. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, najczęściej łączy się leczenie farmakologiczne z fizjoterapią. Niektórzy pacjenci muszą przejść także leczenie chirurgiczne (głównie zabiegi artroskopowe, rzadziej zastosowanie endoprotezy), podczas gdy innym wystarczy zmiana nawyków żywieniowych i rozpoczęcie aktywności fizycznej. Leczenie farmakologiczne ChZS obejmuje głównie przyjmowanie leków NLPZ i SYSADOA. Jednym ze środków stosowanych do zwalczania bólów stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów jest Piascledine. Lek Piascledine nie tylko zwiększa wydzielanie składników budujących chrząstkę (w tym kolagenu), lecz także hamuje proces zapalny, pomagając powrócić mechanizmom odpowiadającym za budowę i rozpad chrząstki do równowagi. Więcej na temat leczenia osteoartrozy można przeczytać w naszym artykule Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.