Zwyrodnienie stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako osteoartroza, jest najczęstszym schorzeniem stawów. Jej przyczyną są zaburzenia odbudowy chrząstki stawowej, co w konsekwencji prowadzi do jej zniszczenia.

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Z powodu ciągłego nacisku, chrząstka ulega deformacjom i ścieraniu. Nie jest to działanie jednostronne – w stawie zachodzą również procesy, które pomagają w odbudowie chrząstki.

W zdrowym stawie mechanizmy rozpadu chrząstki są zrównoważone z jej odtworzeniem.

Zbyt duże obciążenie stawu może zakłócić te procesy, prowadząc do zwiększonego rozpadu chrząstki stawowej i sprzyjając rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów.

Nasilona degradacja zmniejsza twardość chrząstki, co z czasem prowadzi do jej ubytku. Ważne jest, aby pamiętać, że choroba zwyrodnieniowa stawów to schorzenie, które może rozwijać się przez długie lata i na początku często nie daje żadnych objawów. Postępuje powoli, prowadząc do stopniowego zaniku chrząstki stawowej. Skutkuje to bólem i ograniczeniem ruchomości stawu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów często ma charakter wielostawowy, co oznacza, że dotyka nie tylko stawów podporowych, takich jak kolanowych i biodrowych, ale może również obejmować inne stawy.

Kto należy do grupy ryzyka ChZS?

Chociaż choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej dotyka osób starszych, nie omija też ludzi młodych. Zwłaszcza aktywni sportowcy lub osoby po urazach mogą się z nią zmierzyć już przed trzydziestką.

W Polsce, choroba ta dotyka nawet 30% osób w wieku 45-64 lat. Co ciekawe, kobiety są na nią bardziej narażone. Dlatego pamiętajcie, Panie, o szczególnej trosce o swoje stawy!

3 główne grupy ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów

Wiek

mimo, że choroba zwyrodnieniowa stawów częściej dotyka ludzi starszych, zapadalność w młodszej populacji ciągle rośnie

Otyłość

kliniczna

Płeć

częściej chorują kobiety, zwłaszcza po menopauzie