WszystkiePorady

Jak leczyć uszkodzoną chrząstkę stawową?

Chrząstka to tkanka łączna, którą tworzą chondrocyty – komórki chrzęstne produkujące macierz. Ta składa się przede wszystkim z kwasu hialuronowego i proteoglikanów, w jej skład wchodzą również włókna kolagenowe i elastyczne.

Czytaj dalej

Bóle kolana przy chodzeniu po górach – sprawdź 3 możliwe przyczyny!

Wszystkie pory roku stanowią dobry moment na górską wycieczkę. I choć zimowa wędrówka jest dużo bardziej wymagająca niż letni trekking, to jednak do każdej z nich zawsze musisz się odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie mogą zacząć Ci dokuczać bóle kolana. A co zrobić w sytuacji, kiedy bóle kolana utrudniają ruch, pomimo doskonałego przygotowania do wyprawy? I dlaczego tak się dzieje? Sprawdź trzy możliwe przyczyny!

Czytaj dalej

Tabletki na stawy czy maść na stawy? Zobacz, co będzie dla Ciebie lepsze!

Narzekasz na problemy ze stawami i szukasz sposobu, żeby się z nimi uporać? Jeśli tak, to być może udało Ci się już zrobić wstępny research i teraz wiesz, że istnieją konkretne środki farmakologiczne na bóle stawów. Do tych często wybieranych należą maść na stawy oraz leki i suplementy w formie tabletek. Które z nich będą lepsze w Twoim przypadku? Sprawdźmy!

Czytaj dalej

Choroba zwyrodnieniowa stawów: jak ją rozpoznać? Poznaj 5 objawów!

Choroba zwyrodnieniowa stawów to częsta diagnoza stawiana w gabinecie ortopedycznym. Jeśli od jakiegoś czasu narzekasz na problemy ze stawami i podejrzewasz, że ich przyczyną może być właśnie osteoartroza, to sprawdź listę pięciu możliwych objawów tej choroby. Zobacz, czy któryś z symptomów występuje u Ciebie lub u Twoich bliskich i dowiedz się, co warto zrobić w takiej sytuacji.

Czytaj dalej

Czy bieganie niszczy stawy?

Bieganie źle wpływa na stawy. Bieganie niszczy kolana. Bieganie prowadzi do urazów i zwyrodnień stawów… Ile razy takie stwierdzenia zniechęciły Cię do treningu lub rozpoczęcia przygody z bieganiem? A ile jest w nich prawdy? Sprawdźmy!

Czytaj dalej

Trzy choroby powodujące uciążliwe bóle stawów…

Bóle stawów mogą mieć wiele przyczyn. Choć zazwyczaj są spowodowane urazami lub przeciążeniami (np. w wyniku zbyt intensywnego treningu), to jednak bywają również objawem niektórych schorzeń. Których dokładnie? Jakie choroby powodują ból stawów? I jak zwalczyć ból stawów w skuteczny sposób? Sprawdźmy!

Czytaj dalej

Sprawdź ile wiesz na temat choroby zwyrodnieniowej stawów!

Rozwiąż nasz interaktywny quiz na temat ChZS.

Czytaj dalej

Jesienne fit słodkości

Dieta bardzo często kojarzy nam się negatywnie, z rezygnowaniem ze wszystkiego co smaczne czy z głodówkami. Jednak zarówno osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów jak i osoby niezdiagnozowane z nadwagą lub otyłością powinny zadbać o swój codzienny jadłospis.

Czytaj dalej

Terapia manualna skuteczną metodą walki z chorobą zwyrodnieniową stawów

Terapia manualna to metoda fizjoterapii wykorzystująca wiele technik diagnostycznych i terapeutycznych, mająca na celu leczenie dysfunkcji i schorzeń układu ruchu. Jakie zmiany w strukturach stawowych są wskazaniami do leczenia za pomocą terapii manualnej? Dlaczego terapia manualna może pomóc w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów? Zapraszamy do lektury.

Czytaj dalej