Zajęcia fitness dla osób z bólem stawów

Zbliżająca się jesień i deszczowa aura nie sprzyjają uprawianiu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu ale to nie powód aby z niej rezygnować. W poniższym artykule przedstawiamy propozycje zajęć grupowych oferowanych przez fitness kluby, rozszyfrowujemy często nic nie mówiące hasła znajdujące się w grafiku zajęć a także podpowiadamy które formy aktywności będą wskazane lub nieodpowiednie dla osób z dolegliwościami bólowymi stawów.

Grupa osób ćwiczy na siłowni ze sztangami

Jakie zajęcia z grafiku fitness będą najlepsze aby osiągnąć swój cel, zgubić zbędne kilogramy, poćwiczyć, spędzić miło czas nie narażając przy tym swojego zdrowia i nie wywołując nieprzyjemnego bólu podczas treningu? Poniżej opis i charakterystyka najbardziej popularnych zajęć fitness wraz ze wskazaniami.

Zapraszamy do lektury.

Zajęcia choreograficzne/ taneczne

Tradycyjny aerobik to system treningu oparty na intensywnej wymianie tlenowej. W chwili obecnej przyjmuje on różne formy a nazwy zajęć zmieniają się bardzo dynamicznie i zależne są od aktualnie panujących trendów.

 • Fat burning – ćwiczenia „spalające tłuszcz“. Prosty układ choreograficzny w rytm niezbyt szybkiej muzyki, wykorzystujący łatwe kroki zapożyczone z różnych stylów tańca. Ich sekret tkwi w utrzymywaniu tętna na poziomie 120-130 bpm, powinien to być trening o umiarkowanej intensywności (bez skoków, wymachów czy energicznych ruchów). Całe zajęcia polegają na nauce jednego układu choreograficznego, zakończonego finałem
 • Aerobic Dance – jeszcze kilka lat temu kiedy zajęcia choreograficzne cieszyły się dużo większą popularnością można było rozróżnić Low Impact Aerobic oraz Hi Impact – różnica polegała na intensywności. Aerobic dance to zajęcia choreograficzne/taneczne typu fat burning jednak możemy się spotkać tutaj z sekwencjami trudniejszymi. Poza świetną zabawą, spalonymi kaloriami, będziemy trenować pamięć krótkotrwałą (zapamiętywanie układu), orientacje w przestrzeni i świadomość swojego ciała. Całe zajęcia polegają na nauce jednego układu choreograficznego, zakończonego finałem
 • Step choreografia – najprościej ujmując jest to aerobic dance z wykorzystaniem platformy. Wchodzenie i schodzenie z platformy w różnym tempie sprawia, że trening ten jest intensywniejszy, wywołuje w organizmie podwyższone tętno. Podobnie jak w zajęciach choreograficznych ‘na podłodze’ trenujemy pamięc, orientacje i świadomość ciała. Całe zajęcia polegają na nauce jednego układu choreograficznego, zakończonego finałem
 • Zumba – Choreografie inspirowane są głównie tańcami latynoskimi (salsa, merengue, cumbia, reggaeton, soca, samba, tango,flamenco). Uczestnicy zajęc naśladują instruktora powtarzając sekwencje kroków, każdy utwór muzyczny to inna choreografia.

W zależności od dolegliwości bólowych i stanu zdrowia nie wszystkie zajęcia wyżej wymienione będą odpowiednie. Podczas zumby wykonywanych jest bardzo dużo podskoków i przeskoków podobnie jak podczas zajęć choreograficznych na stepie gdzie dodatkowym obciążeniem dla kolan jest kilku lub kilkunastocentymetrowa platforma. Bóle kolan spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów lub chondromalacją rzepki 3 i 4 stopnia mogą się podczas tych ćwiczeń nasilić. Fat burning i aerobic dance to zajęcia o niższej intensywności, dlatego będą bardziej odpowiednie.

Zajęcia wzmacniające

Zajęcia te mają na celu kształtowanie atrakcyjnej, wysportowanej sylwetki. W zależności od rodzaju mogą się skupiać na wzmacnianiu określonych (również w nazwie) partii mięśniowych lub całego ciała.

 • ABT – jest to skrót od angielskich nazw: abdominal (brzuch), buttocks (pośladki), thighs (uda). Podczas tych zajęć skupiamy się na wzmacnianiu dolnych partii ciała tj: mięśni brzucha, ud i pośladków. Po krótkiej rozgrzewce będziemy wykonywać ćwiczenia typu: wykroki, zakroki, przysiady, różnego rodzaju planki, skłony tłowia i inne. Do treningu wykorzystywane mogą być ciężarki, hantle, step i inne podnoszące intensywność i objętość treningową
 • ABS – Ta forma zajęć charakteryzująca się wzmacnianiem mięśni brzucha, mięśni głębokich i grzbietu przyjmuje bardzo wiele nazw. Może to być płaski brzuch, brzuch jak tarka itd.
 • CXWORX® to skuteczny trening, którego celem jest budowanie siły głównych mięśni naszego ciała, w tym mięśni brzucha, pleców i pośladków. Udowodniono naukowo, że CXWORX® wzmacnia tylne pasmo mięśniowe oraz poprawia siłę i sprawność organizmu. Podczas zajęć używamy gumowego ekspandera, obciążeń oraz ciężaru własnego ciała i wykonujemy ćwiczeń oporowe, takie jak brzuszki i podpory. CXWORX® (30 min) rzeźbi i wzmacnia brzuch, pośladki i plecy, zwiększa siłę core i równowagę, poprawia postawę i kontrolę nad własnym ciałem, poprawia wytrzymałość i sprężystość mięśni, przywraca funkcjonalność i elastyczność całego core
 • Power Pump – zajęcia statyczne, siłowo wzmacniające, podczas których wykorzystywana jest lekka sztanga. Obciążenie dobierane jest indywidualnie, inne na każdą partię mięśniową. Trening prowadzony jest przy motywacyjnej muzyce, jeden utwór- jedna partia mięśniowa. Na tych zajęciach każdy początkujący nauczy się poprawnie i bezpiecznie wykonywać wszystkie ćwiczenia.
 • BODYPUMP® to zajęcia grupowe z wykorzystaniem sztang o umiarkowanym obciążeniu. Sekret gwarantowanych efektów to: właściwa technika ćwiczeń, kombinacja tempa od wolnego do szybkiego i tzw. The REP Effect™. Grupa specjalistów fizjoterapii i sportowców firmy LESMILLS opracowuje program BodyPump™, który „pobudzi” do pracy wszystkie mięśnie i włókna mięśniowe. Cały trening 55 minut to około 1000 powtórzeń (czterokrotnie więcej niż standardowy trening fitness). Zajęcia posiadają ustaloną choreografię, co daje globalną jednorodność. Ta standaryzacja daje poczucie jakości i bezpieczeństwa dla uczestników zajęć gdziekolwiek pojawią się na zajęciach w Polsce w partnerskich klubach LesMills czy za granicą.

Wszystkie zajęcia wzmacniające są wskazane osobom z problemami stawowymi. Zarówno przy chorobie zwyrodnieniowej stawów jak i przy dolegliwościach związanych z przebytymi kontuzjami, jeżeli nie ma przeciwskazań lekarza to należy wzmacniać mięśnie okołostawowe, w przypadku kolan to m.in. mięśnie ud, czworogłowy, dwugłowy a także mięsnie pośladkowe. Przed rozpoczęciem treningu należy uprzedzić instruktora o dolegliwościach z jakimi się borykamy a podczas zajęć nie bać się zgłaszać bólu czy dyskomfortu, instruktor zawsze może pokazać łatwiejszą lub mniej obciążającą wersję ćwiczenia.

Zajęcia kondycyjne

 • TBC – Total body conditioning- Zajęcia kształtujące całe ciało, wzmacniające mięśnie górnej i dolnej partii ciała, zarówno trening wydolnościowy wzmacniający układ krążenia jak i trening wytrzymałościowy wzmacniający mięśnie całego ciała.
 • Tabata – Krótki trening metaboliczny. Ma za zadanie poprawiać wydolność tlenową (aerobową) i beztlenową (anaerobową) ,sprawność i kondycję, a także maksymalnie nakręcać metabolizm co pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. W czasie 4 minut treningu trzeba wykonać 4 rundy ćwiczeń. Każda runda powinna trwać dokładnie minutę i składać się naprzemiennie z 20-sekundowego, intensywnego wysiłku oraz 10-sekundowego odpoczynku. Najczęściej wykorzystywane ćwiczenia: brzuszki, przysiady, przysiady z wyskokiem, pompki, wyskoki, pajacyki, bieg w miejscu, skakanie na skakance. Po rozgrzewce, na zajęciach fitness wykonywanych jest od 5 do 8 tabat.
 • BODYCOMBAT® Wysoko intensywny trening cardio wykorzystujący ruchy z martial arts (karate, taekwondo, boks, thai chi, muai thai). Choreografia BodyCombat oparta jest na uderzeniach, kopnieciach, blokach, a wszystko w rytm specjalnie przygotowanej energetyzujacej muzyki. Poprawia kondycje i ogólną sprawnosć. Jak w innych programach Les Mills choreografia zmienia się co 3 miesiące.
 • GRIT® 30minutowy trening o wysokiej intyensywności HIIT. Jest znakomity dla osób, które chcą poprawić kondycję, formę fizyczną, schudnąc, rzucic wyzwanie swoim ograniczeniom. To nie długość treningu daje efekt, ale jego intensywność. Trening całego ciała z użyciem talerzy, sztang, stepów itd. Maksymalnie podnosi tetno, przyspiesza metabolizm. Pod okiem trenera każdy uczestnik dobiera obciążenia dla siebie. Energetyczna muzyka dodaje siły i energii.

Wszystkie zajęcia kondycyjne charakteryzują się wysoką intensywnością a ćwiczenia ją wywołujące nie są polecane osobom z silnymi bólami kolan. Przed udaniem się na takie zajęcia należy porozmawiać z prowadzącym, powiedzieć o dolegliwościach. Istnieje szansa, że instruktor pokaże łatwiejsze lub bardziej bezpieczne wersje ćwiczeń które taka osoba może wykonać.

Zajęcia mentalne/ Prozdrowotne

 • Zdrowy kręgosłup – program ćwiczeń, które mają na celu wpłynąć korzystnie na postawę ciała, zredukować dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa, a także rozluźnić i usunąć przykurcze mięśniowe. Ćwiczenia pomagające zwiększyć przestrzenie między tzw. dyskami kręgosłupa, a poszczególnymi kręgami, co niweluje bóle w kręgosłupie, wynikające z „siedzącego trybu życia”. Za sprawą odpowiednio dobranych ćwiczeń każdy uczestnik w miarę swoich możliwości pracuje nad wzmocnieniem mięśni głębokich ciała, które mają ogromne znaczenie dla odciążenia kręgosłupa, zajęcia o niskiej intensywności.
 • Pilates – połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Według założeń Pilatesa, metoda ta przyczyniać się ma do: wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy, uelastycznienia ciała, obniżenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących. Celem tych ćwiczeń jest rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Więcej o Pilatesie w artykule Pilates dla początkujących – wzmocnij centrum ciała, unikaj kontuzji.
 • Stretching – to zajęcia rozgrzewająco – rozciągające, wysmuklają sylwetkę uelastyczniając mięśnie. Zestaw ćwiczeń powoduje poprawę ukrwienia układu motorycznego i spowodowanie jego rozruszania.
 • BODYBALANCE® Zajęcia o charakterze mentalnym. Zwiększają naszą siłę, dają równowagę i rozciągnięcie całego ciała. Trening prowadzony jest do specjalnie skomponowanej spokojnej muzyki. Podczas BODYBALANCE wykorzystujemy ruchy z Yogi, Piletes i Thai Chi. Duże zaangażowanie mięśni centrum sprawia, że zajęcia są sporym wyzwaniem dla naszego ciała. Choreografia opracowana jest podobnie jak przy BODYPUMPIE na 3 miesiące, daje to czas uczestnikom na zapoznanie się z ruchami, nauczenie się właściwej techniki i na progres. Zajęcia te napewno będa ciekawym urozmaiceniem dla kientów zianteresowancyh zajęciami tradycyjnej Yogi, czy Pilates, ale również moga stanowić fajne dopełnienie trenngu siłowego, gdzie po ciężkiej pracy z obciążeniem mamy mozliwość zrelaksowania mięśni i rozciągnięcia.

Regularne uczęszczanie na zajęcia prozdrowotne, mentalne skutkuje wzmocnieniem szkieletu mięśniowego, poprawą sylwetki i lepszym samopoczuciem, są wskazane nie tylko osobom z problemami zdrowotnymi ale również wszystkim trenującym siłowo, biegaczom czy uprawiającym inne sporty. Wszystkie zajęcia są o niskiej intensywności ale to nie znaczy, że nie można się na nich zmęczyć. Wszystkie zajęcia z kategorii ‘mentalne/prozdrowotne’ można polecać osobom z chorobę zwyrodnieniową stawów.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.


Najnowsze porady

 1. Strefa aktywnych

  Bóle kolana przy chodzeniu po górach – sprawdź 3 możliwe przyczyny!

  Wszystkie pory roku stanowią dobry moment na górską wycieczkę. I choć zimowa wędrówka jest dużo bardziej wymagająca niż letni trekking, (…)

 2. Jak dbać o stawy

  Tabletki na stawy czy maść na stawy? Zobacz, co będzie dla Ciebie lepsze!

  Narzekasz na problemy ze stawami i szukasz sposobu, żeby się z nimi uporać? Jeśli tak, to być może udało Ci się już zrobić wstępny (…)

 3. Jak dbać o stawy

  Choroba zwyrodnieniowa stawów: jak ją rozpoznać? Poznaj 5 objawów!

  Choroba zwyrodnieniowa stawów to częsta diagnoza stawiana w gabinecie ortopedycznym. Jeśli od jakiegoś czasu narzekasz na problemy ze stawami (…)

 4. Strefa aktywnych

  Czy bieganie niszczy stawy?

  Bieganie źle wpływa na stawy. Bieganie niszczy kolana. Bieganie prowadzi do urazów i zwyrodnień stawów… Ile razy takie stwierdzenia zniechęciły (…)

Piascledine

Kup online