Choroba zwyrodnieniowa stawów: jak ją rozpoznać? Poznaj 5 objawów!

Przeczytaj w 3 min

Choroba zwyrodnieniowa stawów to częsta diagnoza stawiana w gabinecie ortopedycznym. Jeśli od jakiegoś czasu narzekasz na problemy ze stawami i podejrzewasz, że ich przyczyną może być właśnie osteoartroza, to sprawdź listę pięciu możliwych objawów tej choroby. Zobacz, czy któryś z symptomów występuje u Ciebie lub u Twoich bliskich i dowiedz się, co warto zrobić w takiej sytuacji.


Czy wiesz, że choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsza przyczyna dolegliwości stawowych? Już w 2016 roku szacowano, że na osteoartrozę cierpią nawet 2 000 000 Polek i Polaków, a w 2021 roku okazało się, że samo zwyrodnienie stawu kolanowego dotyczy ponad 8 000 000 ludzi. Co więcej, nie wszyscy chorzy są diagnozowani odpowiednio wcześnie. To dlatego, że choroba zwyrodnieniowa stawów początkowo może się rozwijać bezobjawowo. Czasem również pierwsze symptomy mają dosyć łagodny charakter, w związku z czym część osób odwleka wizytę u lekarza, bagatelizując swoje dolegliwości. Sprawdź, co powinno wzbudzić Twoją czujność i skłonić Ciebie lub Twoich bliskich do odwiedzenia gabinetu ortopedy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – najczęstsze objawy

Chociaż każdy organizm jest inny, a choroba zwyrodnieniowa stawów może się objawiać na wiele różnych sposobów, to jednak istnieją symptomy, których występowanie (zwłaszcza równoczesne) może wskazywać na obecność osteoartrozy. Do charakterystycznych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów należą:

1. Bóle stawu

Choroba zwyrodnieniowa stawów upośledza funkcjonowanie chrząstki stawowej. W wyniku procesów zapalnych, zlokalizowanych w obrębie chrząstki, dochodzi do jej powolnej degradacji. Procesowi uszkadzania funkcji oraz budowy stawu towarzyszy ból, którego intensywność może wzrastać wraz z rozwojem schorzenia. Co więcej, dla choroby zwyrodnieniowej stawów charakterystyczny jest ból występujący tuż po rozpoczęciu aktywności po czasie bezruchu. 

2. Sztywność stawu

Nierzadko występuje razem z bólem i pojawia w wyniku podjęciu aktywności po czasowym bezruchu (np. po wstaniu z łóżka). Nawracająca sztywność stawu, wraz z ograniczeniem jego ruchomości, to jeden z często występujących objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

3. Trzeszczenie stawu

Jak już wiesz, choroba zwyrodnieniowa stawów prowadzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. W związku z tym tarcie powierzchni stawowych jest zwiększone – „naturalna amortyzacja” w postaci chrząstki nie działa w prawidłowy sposób, czego efektem jest odgłos trzeszczenia. 

4. Niestabilność stawu

Niestabilność stawu czasem współwystępuje z dolegliwościami bólowymi, jednak przede wszystkim wiąże się z niepewnością podczas wykonywania ruchu. Wrażenie nieprawidłowej, chwiejnej pracy stawu może być symptomem choroby zwyrodnieniowej stawów.

5. Ograniczenie ruchomości w stawie

Niemożliwość wykorzystania pełnej ruchomości stawu to kolejny objaw, którego przyczyną może być właśnie choroba zwyrodnieniowa stawów. Upośledzenie funkcji stawu zazwyczaj występuje dopiero na dalszym etapie rozwoju choroby – jest wynikiem wspomnianego już wcześniej procesu degradacji chrząstki. 

Czy objawów choroby zwyrodnieniowej stawów może być więcej?

Niestety tak. Tkliwość, obrzęk stawu, powiększenie obrysów stawowych oraz odczucie „przeskakiwania” również mogą towarzyszyć rozwojowi osteoartrozy. Chociaż te wszystkie objawy nie muszą wystąpić jednocześnie, aby choroba zwyrodnieniowa stawów została  u Ciebie zdiagnozowana, to jednak nierzadko łączą się ze sobą. Samo schorzenie może także przyjąć postać wielostawową. 

Pamiętaj, że wszystkie wątpliwości warto skonsultować ze specjalistą, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów – leczenie

Niestety nie istnieje jedna niezawodna metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Aby zwalczać dolegliwości i podnieść komfort funkcjonowania na co dzień, lekarze nierzadko decydują się na zastosowanie podejścia interdyscyplinarnego u swoich pacjentów. Mogą zatem zalecić metody niefarmakologiczne (np. ćwiczenia fizyczne, stosowanie ciepłych lub chłodnych okładów, korzystanie ze specjalnych uchwytów pomocniczych podczas wstawania itp.), chirurgiczne oraz farmakologiczne (stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub np. leku Piascledine). Aby zmniejszyć ilość stosowanych środków przeciwbólowych, a także łagodzić przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów, lekarki i lekarze mogą polecić zwłaszcza ostatni lek, czyli Piascledine (OTC). Dzięki zawartości niezmydlających się frakcji oleju  awokado i oleju sojowego i, Piascledine zmniejsza proces niszczenia chrząstki stawowej oraz pozwala odstawić bądź ograniczyć przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zazwyczaj wystarczy jedna kapsłka na dobę, przyjmowana podczas posiłku, przez około 3-6 miesięcy, aby dostrzec łagodzące działanie leku. 

Co jeszcze można zrobić, aby choroba zwyrodnieniowa stawów uległa złagodzeniu?

Często kluczowym punktem leczenia, który może wydawać się pozornie nieistotny, jest zmiana nawyków żywieniowych. Mniejsza masa ciała to mniejsze obciążenie stawów. Więcej na temat diety w chorobie zwyrodnieniowej stawów przeczytasz w naszym artykule: Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów.