Soja i awokado do walki z chorobą zwyrodnieniową stawów?

Przeczytaj w 6 min

Dzięki rozwojowi nauki i coraz dokładniejszym badaniom specjalistycznym, poznajemy kolejne istotne fakty o leczeniu chorób, dotykających dużą część naszej populacji. Takim schorzeniem jest na przykład choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli najczęstsza choroba układu ruchu. Czy jest zatem możliwe, że dwa naturalne składniki są w stanie skutecznie pomóc w jej zwalczaniu?


Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthrosis, osteoarthritis) prowadzi do wielu negatywnych zmian w obrębie układu ruchu. Można wśród nich wymienić na przykład: rozmiękanie, owrzodzenia i ubytki chrząstki stawowej.

A jaką właściwie funkcję pełni w ludzkim organizmie chrząstka stawowa?

Chrząstka stawowa to niezbędny element w naszym organizmie, odpowiedzialny przede wszystkim za minimalizowanie obciążeń stawów i ochronę kości. Chrząstka stawowa jest systematycznie złuszczana, jednak w przypadku stawu zdrowego mechanizmy odpowiedzialne za jej tworzenie i niszczenie współwystępują, równoważąc się. Kiedy dochodzi do zaburzenia panującej między nimi równowagi (a tak się właśnie dzieje na przykład w chorobie zwyrodnieniowej stawów) zostaje zachwiany cały proces tworzenia oraz degradacji chrząstki stawowej, który przechyla się na szalę samego mechanizmu niszczenia. W efekcie następuje ubytek w chrząstce stawowej, czyli nieprawidłowość dla naszego organizmu.

Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Aby poznać dostępne metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, warto zajrzeć do naszego artykułu pod tytułem Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów może pomóc nie tylko zmniejszyć ból, lecz także wyeliminować inne dolegliwości (np. sztywność i trzeszczenie w stawie), które występują przy tym schorzeniu. Obejmuje ono trzy podstawowe metody: leczenie niefarmakologiczne, leczenie farmakologiczne oraz leczenie chirurgiczne. Decyzję o najlepszej metodzie dla konkretnego przypadku podejmuje się zawsze w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Skoro istnieją różne metody, dlaczego warto zdecydować się na stosowanie leku Piascledine?

Lek Piascledine należy do farmakologicznych metod leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Jego najważniejszym zadaniem jest spowolnienie rozwoju osteoartrozy oraz pobudzenie produkcji kolagenu i pomoc w przywróceniu równowagi w procesach zachodzących w chrząstce stawowej pacjenta. Jest dostępny w aptekach bez recepty. Skład Piascledine obejmuje składniki pozyskane z dwóch substancji, które pierwotnie możemy spotkać w naturze – olej z soi i awokado. Pozytywne działanie tych substancji na pracę ludzkich stawów zostało udowodnione naukowo.

Czy zatem nie wystarczy kupić zwykłego oleju z awokado i soi?

Kluczowym pojęciem są niezmydlające się frakcje oleju sojowego i oleju awokado. Ich zawartość w zwykłych olejach jest dosyć niska, dlatego takie produkty nie przyniosą tak dobrych rezultatów w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów jak Piascledine. Niezmydlające się frakcje oleju z soi i awokado są oznaczane w publikacjach medycznych skrótem ASU. Ta kombinacja wpływa na przywrócenie równowagi mechanizmów degradacji i naprawy chrząstki stawowej, a w konsekwencji łagodzenie bólu u pacjentów oraz poprawę ich sprawności ruchowej.

Jakie badania naukowe potwierdzają skuteczność ASU?

Jednym z badań, potwierdzających skuteczność ASU, było trzyletnie badanie z udziałem osób z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy – grupę stosującą placebo oraz grupę stosującą lek Piascledine, zawierający niezmydlające się frakcje soi i awokado. W porównaniu z grupą przyjmującą placebo (substancję bez wpływu na zdrowie pacjenta), pacjenci którym podawany był lek Piascledine, zostali ocenieni jako grupa, w której stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) mogło zostać zmniejszone o około 60 tabletek diklofenaku (substancji o charakterze przeciwbólowym i przeciwzapalnym) miesięcznie. Co więcej, przeprowadzone badanie wykazało, zmniejszenie procesu niszczenia chrząstki stawowej w grupie stosującej lek Piascledine (ASU) w porównaniu z wynikami grupy przyjmującej placebo. Oczywiście potrzebę stosowania leku Piascledine należy najpierw skonsultować z lekarzem, który odpowiednio pokieruje leczeniem i na podstawie badań będzie mógł ocenić efekty kuracji u pacjenta. Każdy proces leczenia potrzebuje czasu, aby móc zaobserwować efekty. U jednych pacjentów poprawa może nastąpić wcześniej, u innych później. Ważna jest samoobserwacja i subiektywna ocena skutków leczenia z zastrzeżeniem, że każdy lek potrzebuje określonej ilości czasu, aby móc zadziałać i przynieść korzyści zdrowotne pacjentowi. Leczenie farmakologiczne warto uzupełnić innymi metodami walki z chorobą zwyrodnieniową stawów (za zgodą specjalisty prowadzącego), aby móc cieszyć się pełną sprawnością jeszcze szybciej.

A jeśli nie zdecyduję się na leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów?

Należy pamiętać, że każdy człowiek jest całkowicie odpowiedzialny za swoje zdrowie. Oznacza to, że ma prawo samodzielnie decydować o podjęciu leczenia każdej dolegliwości, również choroby zwyrodnieniowej stawów. Warto jednak wiedzieć, że ból – najbardziej dokuczliwy objaw tego schorzenia, może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ograniczenie możliwości układu ruchu dla wielu pacjentów okaże się dużą przeszkodą w nawet pozornie prostych czynnościach. Sztywność stawów, trudności ze swobodnym i aktywnym poruszaniem, czy też trzeszczenie w stawie mogą być bardzo trudnym doświadczeniem. Czy można żyć w pełni swobodnie z takimi dolegliwościami? Każdy pacjent powinien to ocenić samodzielnie. Decyzja o leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów powinna być podjęta odpowiednio wcześnie, aby móc zareagować jeszcze w początkowym stadium tego schorzenia.

Nie widzę efektów leczenia!

Każda z metod leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów wymaga cierpliwości i systematyczności. Nawet jeśli decydujemy się na farmakoterapię i przyjmowanie konkretnie preparatu Piascledine, warto mimo wszystko dołączyć (po konsultacji z lekarzem) odpowiednie ćwiczenia, które nie będą nadmiernym obciążeniem dla organizmu, lecz pomogą efektywnie wzmocnić mięśnie i dodatkowo zmniejszyć zbyt dużą masę ciała. Zbyt duża masa ciała to z kolei dodatkowe obciążenie dla stawów, co może wzmagać ból.

Podczas przyjmowania Piascledine, jak i każdego innego leku, warto pamiętać o systematyczności. Nigdy nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów. Organizm potrzebuje czasu na regenerację i uregulowanie procesów, co pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe. Każdy człowiek reaguje inaczej na przyjmowane leki, dlatego warto zachować cierpliwość. Co więcej, zmiany w codziennym funkcjonowaniu, takie jak rozpoczęcie aktywności fizycznej, powinny być wprowadzane stopniowo. Dlaczego? Można się tego dowiedzieć z naszego artykułu Sport to zdrowie?. Również nowe reguły żywienia, jeśli takie zostaną wprowadzone, nie powinny być drastyczne, zwłaszcza pod kątem zmiany liczby spożywanych kalorii w ciągu dnia.

A jeśli mimo wszystko wolę wybrać zwykły olej sojowy i olej z awokado do leczenia ChZS?

Nikt nie narzuci pacjentom konkretnych wytycznych w dbaniu o swoje zdrowie. Należy jednak pamiętać, że zwykły olej sojowy i olej z awokado nie będą mieć takiej samej skuteczności jak preparat Piascledine, którego składniki poddawane są specjalistycznym procesom biotechnologicznym, w celu zapewnienia im jak najwyższej skuteczności dla organizmu człowieka. Olej sojowy i olej z awokado to wartościowe produkty, które można włączyć do swojej diety i uzupełniać nimi posiłki (z zachowaniem umiaru) w trakcie procesu leczenia. Mimo wszystko nie da się porównać działania tych standardowych produktów spożywczych do działania profesjonalnie pozyskiwanych, niezmydlających się frakcji olejów z awokado i soi w leku Piascledine. Niezmydlające się frakcje olejów z soi i awokado, stanowiące jedynie 2% oleju, wpływają bezpośrednio i pośrednio na tworzenie składników chrząstki (kolagenu oraz proteoglikanów, na przykład agrekanu), przywracając ich fizjologiczne proporcje w stawie. Ponadto mają działanie ograniczające degradację składników chrząstki i efektywnie zmniejszają wytwarzanie substancji prozapalnych.

Do produkcji leku Piascledine specjalistyczne laboratoria Expanscience™ wybierają świeże owoce najwyższej jakości, głównie Hass i Fuerte. Są one osuszane i krojone dla zwiększenia ilości pozyskiwanej niezmydlającej się frakcji. Następnie osuszone owoce wyciska się, aby uzyskać olej z awokado. Olej z soi jest wytwarzany poprzez zgniatanie. Uzyskany profesjonalnymi metodami laboratoryjnymi, jest na dalszych etapach osuszany i rafinowany, aby otrzymać jak najbardziej wartościowy ekstrakt. Takiego efektu nie da się osiągnąć w domowym zaciszu.