WszystkiePorady

Sprawdź ile wiesz na temat choroby zwyrodnieniowej stawów!
Rozwiąż nasz interaktywny quiz na temat ChZS.

Jesienne fit słodkości
Dieta bardzo często kojarzy nam się negatywnie, z rezygnowaniem ze wszystkiego co smaczne czy z głodówkami. Jednak zarówno osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów jak i osoby niezdiagnozowane z nadwagą lub otyłością powinny zadbać o swój codzienny jadłospis.

Terapia manualna skuteczną metodą walki z chorobą zwyrodnieniową stawów
Terapia manualna to metoda fizjoterapii wykorzystująca wiele technik diagnostycznych i terapeutycznych, mająca na celu leczenie dysfunkcji i schorzeń układu ruchu. Jakie zmiany w strukturach stawowych są wskazaniami do leczenia za pomocą terapii manualnej? Dlaczego terapia manualna może pomóc w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów? Zapraszamy do lektury.

Odczuwasz ból w dolnym odcinku kręgosłupa? Oto kilka obowiązkowych ćwiczeń
Ćwiczenia na wzmocnienie osłabionych mięśni, poprawienie ich stabilizacji oraz zwiększenie ochrony przed urazami.

Terapia punktów spustowych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest związana z bólem i osłabieniem mięśni, co powoduje napięcie mięśni, złe ułożenie i niewłaściwe ich użycie. Bolesność i urazy pośrednie wynikające z sił generowanych w obrębie struktur mięśniowo-szkieletowych podczas nawet niewielkiej aktywności mogą skutkować powstawaniem punktów spustowych. Czym są te punkty spustowe? Jak sobie z nimi radzić i jaki mają wpływ na leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów?(1)

Naturalne sposoby radzenia sobie z bólem stawów cz.1 Imbir i pokrzywa
Najczęstszym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów jest ból stawów, co powoduje częste sięganie po środki przeciwbólowe.

Ćwiczenia rozciągające dla każdego
W naszym artykule „Prawidłowe rozciąganie w chorobie zwyrodnieniowej stawów” zostały przedstawione zalety systematycznego wykonywania ćwiczeń rozciągających i umobilniających. Poniżej przykładowe ćwiczenia, które można wykonać w warunkach domowych.

Wpływ miękkiej ortezy stawu kolanowego na ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów
Orteza kolanowa to stabilizator mający za zadanie utrzymać staw kończyny i grupy mięśniowe w konkretnej pozycji, odciążyć je lub skorygować niewłaściwe ułożenie czy pracę stawu i mięśni okołostawowych. Mnogość funkcji ortezy kolanowej pozwala na jej szerokie zastosowanie, m.in. pourazowe, pooperacyjne a także przy dysfunkcjach neurologicznych i chorobach reumatycznych. Jak działają ortezy? Czy orteza stawu kolanowego może pomóc zwalczyć ból? Jaką ortezę wybrać?

Prawidłowe rozciąganie w chorobie zwyrodnieniowej stawów
„Trzeba się rozciągać” – to zdanie słyszałeś pewnie tysiąc razy. Obiegowa opinia głosi, że aby osiągać pełnię sportowych możliwości, poprawić gibkość, zapobiec bólom mięśni i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji, trzeba się rozciągać. Przez bardzo długi czas rozciąganie było traktowane jako złoty środek na zakwasy, bóle mięśni, problemy z zakresem ruchu i stawami [1]. Jak jest naprawdę? Jakie znaczenie ma stretching w chorobie zwyrodnieniowej stawów? Czy poprawa mobilności przyczynia się do zmniejszenia bólu stawów?