WszystkiePorady

Odczuwasz ból w dolnym odcinku kręgosłupa? Oto kilka obowiązkowych ćwiczeń

Ćwiczenia na wzmocnienie osłabionych mięśni, poprawienie ich stabilizacji oraz zwiększenie ochrony przed urazami.

Czytaj dalej

Zajęcia fitness dla osób z bólem stawów

Zbliżająca się jesień i deszczowa aura nie sprzyjają uprawianiu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu ale to nie powód aby z niej rezygnować. W poniższym artykule przedstawiamy propozycje zajęć grupowych oferowanych przez fitness kluby, rozszyfrowujemy często nic nie mówiące hasła znajdujące się w grafiku zajęć a także podpowiadamy które formy aktywności będą wskazane lub nieodpowiednie dla osób z dolegliwościami bólowymi stawów.

Czytaj dalej

Terapia punktów spustowych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest związana z bólem i osłabieniem mięśni, co powoduje napięcie mięśni, złe ułożenie i niewłaściwe ich użycie. Bolesność i urazy pośrednie wynikające z sił generowanych w obrębie struktur mięśniowo-szkieletowych podczas nawet niewielkiej aktywności mogą skutkować powstawaniem punktów spustowych. Czym są te punkty spustowe? Jak sobie z nimi radzić i jaki mają wpływ na leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów?(1)

Czytaj dalej

Pilates – ćwiczenia dla początkujących

W naszym artykule „Pilates dla początkujących- wzmocnij centrum ciała, unikaj kontuzji” zostały przedstawione korzyści płynące z ćwiczenia tą metodą przez osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów. Jedną ze wspaniałych cech pilatesa jest możliwość osiągnięcia spektakularnych wyników przy bardzo niskich wymaganiach sprzętowych.

Czytaj dalej

Pilates dla początkujących – wzmocnij centrum ciała, unikaj kontuzji

Ponad 100 lat temu niemiecki sportowiec Joseph H. Pilates opracował metodę podnoszenia kondycji fizycznej ciała, której popularność stale rośnie. Coraz więcej osób wybiera ten system ćwiczeń jako przyjemny sposób zachowania dobrej formy, jednocześnie odkrywający tajemnice ciała, których wcześniej nie znały. Pilates daje nieograniczone możliwości dzięki tysiącom ćwiczeń i nieskończenie wielu ich odmianom. Należy jedynie przestrzegać 6 zasad.

Czytaj dalej

Naturalne sposoby radzenia sobie z bólem stawów cz.1 Imbir i pokrzywa

Najczęstszym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów jest ból stawów, co powoduje częste sięganie po środki przeciwbólowe.

Czytaj dalej

Ćwiczenia rozciągające dla każdego

W naszym artykule „Prawidłowe rozciąganie w chorobie zwyrodnieniowej stawów” zostały przedstawione zalety systematycznego wykonywania ćwiczeń rozciągających i umobilniających. Poniżej przykładowe ćwiczenia, które można wykonać w warunkach domowych.

Czytaj dalej

Wpływ miękkiej ortezy stawu kolanowego na ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów

Orteza kolanowa to stabilizator mający za zadanie utrzymać staw kończyny i grupy mięśniowe w konkretnej pozycji, odciążyć je lub skorygować niewłaściwe ułożenie czy pracę stawu i mięśni okołostawowych. Mnogość funkcji ortezy kolanowej pozwala na jej szerokie zastosowanie, m.in. pourazowe, pooperacyjne a także przy dysfunkcjach neurologicznych i chorobach reumatycznych. Jak działają ortezy? Czy orteza stawu kolanowego może pomóc zwalczyć ból? Jaką ortezę wybrać?

Czytaj dalej

Prawidłowe rozciąganie w chorobie zwyrodnieniowej stawów

„Trzeba się rozciągać” – to zdanie słyszałeś pewnie tysiąc razy. Obiegowa opinia głosi, że aby osiągać pełnię sportowych możliwości, poprawić gibkość, zapobiec bólom mięśni i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji, trzeba się rozciągać. Przez bardzo długi czas rozciąganie było traktowane jako złoty środek na zakwasy, bóle mięśni, problemy z zakresem ruchu i stawami [1]. Jak jest naprawdę? Jakie znaczenie ma stretching w chorobie zwyrodnieniowej stawów? Czy poprawa mobilności przyczynia się do zmniejszenia bólu stawów?

Czytaj dalej