WszystkiePorady

Gdy ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów nie pozwala nam zasnąć…

Masz problemy z zasypianiem? Wybudzasz się w nocy? Zdarza Ci się leżeć i czekać na sen? A może ból uniemożliwia zaśnięcie? Sprawdź, na czym polega higiena snu i co możesz zrobić, aby poprawić jakość swojego snu.

Czytaj dalej

Sporty zimowe a choroba zwyrodnieniowa stawów

Aktywność fizyczna jest znakomitym przepisem na dobre samopoczucie, świetną drogą do utrzymania odpowiedniej sprawności. Z tego względu nie powinniśmy z niej rezygnować również zimą. Które sporty zimowe są najbezpieczniejsze dla naszych stawów? Jak uniknąć bólu kolan podczas uprawiania narciarstwa? Jak się przygotować do innych form zimowych aktywności?

Czytaj dalej

Ćwiczenia wzmacniające dla biegaczy

W naszym artykule „Bieganie źle wpływa na kolana – prawda czy fałsz?” zostały przedstawione przyczyny występowania bólu kolana podczas lub po treningu biegowym. Jedną z przyczyn może być brak treningu siłowego (tj. wzmacniającego), który pozwoliłby wzmocnić mięśnie otaczające staw kolanowy.

Czytaj dalej

Bieganie źle wpływa na kolana – prawda czy fałsz?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym biegaczem próbującym nabrać formy na swoją pierwszą w życiu „piątkę” czy doświadczonym weteranem, który regularnie przebiega półmaraton przed śniadaniem na pewno usłyszałeś już nie raz, że bieganie jest niezdrowe dla Twoich kolan. Problem jest powszechnie znany.

Czytaj dalej

Leki przeciwbólowe a ból stawów – jak ograniczyć spożywanie leków przeciwbólowych przy problemach ze stawami

Osoby mające problemy ze stawami bardzo często sięgają po leki przeciwbólowe, aby zwalczyć ból stawów. Niestety – regularne przyjmowanie leków przeciwbólowych na stawy wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż może doprowadzić do wystąpienia efektów ubocznych. Jak zatem ograniczyć ilość spożywanych środków przeciwbólowych? I co warto stosować na stawy, kiedy bolą?

Czytaj dalej

Stawy a taniec – czy taniec może powodować ból stawów?

Taniec przez niektórych nie jest postrzegany w kategorii dyscypliny sportowej: wiele osób tańczy okazyjnie, głównie podczas weekendowych przyjęć czy też ważnych wydarzeń towarzyskich, traktując taniec po prostu jako element dobrej zabawy. Jednak profesjonalni tancerze, dla których taniec to nie tylko rozrywka, lecz także sposób na życie, najlepiej wiedzą, jak bardzo niebezpieczny dla zdrowia może być ten sport. Czy jednak taniec może negatywnie wpływać na funkcjonowanie stawów? Jaki jest związek tańca ze stawami?

Czytaj dalej

Jazda na nartach a ból stawów. Czy jeżdżenie na nartach ma wpływ na problemy ze stawami?

Zima trwa, a sezon na ferie zimowe dopiero się rozpoczął: wiele osób z pewnością zdecyduje się na rodzinny wyjazd na narty, podczas którego regularnie będzie szusować po ośnieżonych stokach nawet przez kilka godzin dziennie. Ale czy zimowy wypad na narty może być zagrożeniem dla stawów? Jak jazda na nartach wpływa na stawy? I czy ból stawów podczas jazdy na nartach może być niebezpieczny?

Czytaj dalej

Co to jest kolagen? Na czym polega rola kolagenu w organizmie człowieka?

Osoby cierpiące z powodu bólu stawów, często, szukając pomocy na swoją dolegliwość, natrafiają na reklamy środków z zawartością kolagenu. Pod wpływem dobrze skonstruowanego przekazu, decydują się kupić kolagenowe środki dostępne bez recepty. Ale czy suplementy z kolagenem mogą faktycznie pomóc w walce z bólem stawów? Czym jest kolagen? I jak działają preparaty z zawartością kolagenu?

Czytaj dalej

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Do walki z chorobą zwyrodnieniową stawów!

Chociaż choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu, to jednak nie oznacza, że nie da się spowolnić lub zahamować jej rozwoju. Jednym z ważnych elementów, zarówno zapobiegających, jak i zwalczających chorobę zwyrodnieniową stawów, jest aktywność fizyczna. Niestety – wiele osób nie potrafi zmotywować się do ruchu, ze względu na przyzwyczajenie do siedzącego trybu życia lub zbyt dużą masę ciała. Jak w takiej sytuacji znaleźć motywację do ćwiczeń? Jak zacząć regularnie ćwiczyć?

Czytaj dalej